Z czego powinna się składać pasza dla koni?

0
1625
Z czego powinna się składać pasza dla koni?

Sposób żywienia konia wpływa na jego zdrowie, zachowanie i wygląd. Dlatego nie możemy lekceważyć jego potrzeb i powinniśmy dostarczać mu pełnowartościowe posiłki. Co więc powinno znaleźć się w paszy?

Jaką budowę ma koń?

Koń to zwierzę, którego układ pokarmowy jest dość specyficzny. Przewód pokarmowy odpowiada zaledwie dwunastokrotnej długości ciała, co czyni go najkrótszym spośród wszystkich zwierząt gospodarskich. Żołądek konia jest nieduży, workowaty i jednokomorowy. To wszystko sprawia, że koń je często, ale niewielkie ilości pożywienia. Na spożywaniu pokarmu może on spędzać nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Uwielbia rutynę, dlatego podawanie posiłków o tych samych porach, na około półtorej godziny przed wysiłkiem, gwarantuje mu spokój oraz odpowiednie samopoczucie. Organizm konia potrafi trawić celulozę dość długo, co pokazuje, że nie można przesadzić z ilością pokarmu. Specjaliści sugerują, że odpowiednią porcją będzie od jednego do dwóch kilogramów siana przypadające na każde sto kilogramów masy ciała. O wiele ważniejsza jest bowiem jakość, a nie ilość pokarmu. Pasza dla koni powinna być bogata w białko, witaminy, czy sole mineralne. Koń czerpie je z tłuszczy, skrobi czy błonnika. Co więcej, dieta konia musi uwzględniać pracę, jaką wykonuje. Inne potrzeby ma bowiem klacz-matka, inne koń wyścigowy, a jeszcze inne koń po urazie, czy w sędziwym wieku. Warto więc wiedzieć, jakie składniki powinny się znaleźć w diecie tych zwierząt.

Pasza dla koni – jak dobrze wybrać?

Podstawowym pokarmem konia jest pasza oraz woda. Pokarm możemy przygotowywać sami. W sieci bez problemu znajdziemy przepisy zachęcające do samodzielnego wyprodukowania paszy. Jeśli jednak nie czujemy, że mamy odpowiednią wiedzę na ten temat, to z powodzeniem możemy skorzystać z oferty gotowych produktów. Producenci pasz dla koni doskonale zdają sobie sprawę z tego, że potrzeby zwierząt są zróżnicowane. Dlatego przygotowali rozmaite wersje pasz. Dla koni źrebnych niezbędna będzie pasza z otrębami pszennymi. Mają one bowiem właściwości mlekopędne i pomogą klaczy dojść do pełni sił po ciężkim porodzie. Otręby pszenne poprawiają także apetyt. Owies natomiast jest uznawany za najlepsze źródło energii dla koni pracujących. Oprócz aminokwasów zawiera także witaminę B1 czy fosfor. Pasza dla koni to produkt, który bez problemu kupimy w internecie. Jeden z takich sklepów jest dostępny w tym miejscu https://vital.sklep.pl/pasze. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i bez wychodzenia z domu porównamy sobie konkretne produkty. Producenci mają w asortymencie paszę dla koni źrebnych, wyścigowych, czy w podeszłym wieku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here