Rodzaje kaw – co warto wiedzieć na ich temat?

0
1012
Rodzaje kaw

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej dnia. Picie tego napoju może więc stać się codziennym rytuałem. Dobrze jest więc sięgnąć po wysokiej jakości mieszanki, które zapewnią odpowiednie doznania smakowe. Jakie rodzaje kaw są dostępne na rynku?

Rodzaje kaw – arabika i robusta

Na światowym rynku dominują dwa rodzaje kaw. Są to arabika oraz robusta. Pierwsza z nich jest najpopularniejszą odmianą, która stanowi obecnie ok. 70% wszystkich upraw. Plantacje tej kawy prowadzi się w klimacie subtropikalnym. Idealnym do tego miejscem są okolice równika. Dzięki częstym i obfitym opadom deszczu krzewy arabiki mogą owocować praktycznie przez cały rok. Drugą odmianą kawy jest robusta. Uprawia się ją najczęściej w klimacie międzyzwrotnikowym. Ziarna tej kawy mają w sobie więcej kofeiny, a smak sparzonej kawy jest bardziej gorzki. Na rynku możemy znaleźć różnorodne warianty obu odmian. Ich ostateczne właściwości zależą bowiem chociażby od regionu upraw.

Rodzaje kaw – Afryka i Brazylia

Dla rynku kawowego istotne są chociażby takie regiony jak Afryka i Brazylia. W pierwszym z nich uprawia się zarówno arabikę, jak i robustę. Etiopia jest uznawana za ojczyznę kawy, którą uprawiano tam już przeszło tysiąc lat temu. Jej zaletą są niewielkie, przydomowe plantacje, na których pozyskuje się ziarna tradycyjnymi metodami. Kawy te wyróżnia średnia kwasowość i słodki smak. Brazylia z kolei jest największym producentem kawy na świecie. Ziarna pochodzą z tego regionu cechuje niska kwasowość, a także łagodny smak. Istotnym ośrodkiem plantacji kawy jest chociażby Santos. Mimo rozległych upraw wciąż stosuje się tam tradycyjne metody. W kawie z tego regionu możemy wyczuć czekoladowo-orzechowe nuty, a także brak goryczki. Rodzaje kaw z całego świata bez problemu znajdziemy w sieci. Wystarczy kliknąć tutaj https://sklep.ctdepot.pl/przelew. Dzięki temu możemy porównać ze sobą mieszanki pochodzące z różnych regionów i wybrać tę, która najlepiej odpowiada naszym preferencjom. Kupując wysokiej jakości kawę możemy przekonać się, jaką głębię smaku i aromatu mogą mieć przygotowane z niej napoje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here