Mogłoby się wydawać, że smażenie ryb nie należy do zbyt skomplikowanych i wymagających czynności. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ inne zasady obowiązują przy smażeniu ryb w całości, a inne przy filetach. O ile dla doświadczonych kucharzy te mniejsze i większe różnice są oczywiste, o tyle osoby zaczynające swoją przygodę z gotowaniem mogą mieć pewne wątpliwości i potrzebę dokształcenia się w temacie. Jak sobie z tym poradzić i zaserwować na obiad pyszną, odpowiednio doprawioną, niesurową rybę?
Przygotowanie ryby do smażenia
Każdą rybę – niezależnie od tego, czy jest ona świeża, czy też mrożona – należy najpierw dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Co ważne, nie powinno się jej moczyć, gdyż wówczas traci ona wszystkie najcenniejsze składniki i właściwości. Kolejnym krokiem jest usunięcie (zeskrobanie) łuski i wypatroszenie ryby, której grube płetwy oraz łeb świetnie sprawdzą się w roli składników do wywaru.
Oczyszczoną tuszę należy osuszyć i wycisnąć za pomocą papierowego ręcznika. Warto pamiętać, że kawałki ryby ociekające wodą i sokami sprawią, iż tłuszcz będzie strzelał na boki, a mięso rozpadnie się na kawałki i nie będzie wyglądała zbyt apetycznie. Często popełnianym błędem jest też zbyt wczesne solenie ryby – powinno się robić to tuż przed smażeniem, gdyż inaczej mięso będzie suche.
Smażenie ryby
Tłuszczem powinien być rozgrzany do około 180°C. Najlepszym olejem do smażenia ryb jest olej rzepakowy. Ponieważ ich mięso jest bardzo delikatne, nie powinno się dodawać na patelnię ziół – mogłyby się one spalić, a to znacząco zmieni smak potrawy.
Jak dokładnie smażyć rybę? Pierwszym krokiem jest rozgrzanie patelni i wlanie na nią oleju. Ciecz powinna znaleźć się na całej powierzchni naczynia. Jak upewnić się, że możemy już smażyć? Wystarczy wrzucić do oleju plasterek wytartego z soków ziemniaka. Jeżeli zacznie strzelać, to oznacza, że tłuszcz jest odpowiednio rozgrzany i możemy zacząć smażyć.
Warto zapamiętać, że znad tłuszczu na patelni nie może unosić się dym. Świadczy to bowiem o zbyt wysokiej temperaturze i paleniu się oleju, a także powstawaniu w nim szkodliwych, rakotwórczych związków.
Jak długo smażyć rybę?
W przypadku całej ryby warto pamiętać, że najlepiej będzie smażyć ją w częściach otoczonych cieniutką warstwą mąki. Należy wysmażyć ją z obu stron (ale obrócić ją tylko raz!), bez przykrycia. Czas smażenia jest zależny od gatunku ryby: te chude będą gotowe znacznie szybciej, niż tłuste. Najszybciej smaży się ryby morskie, te o białym mięsie. Jeżeli będziemy przyrządzać je zbyt długo, mięso stanie się łykowate oraz suche.
Przyjmuje się, że ryby do grubości 1,5 cm powinno smażyć się 3-4 minuty z jednej strony, a te grubsze – 5-6 minut. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z całą rybą, czy z filetem, zasada jest jedna: obserwacja. Ryby smaży się na tyle szybko, że lepiej nie opuszczać kuchni i monitorować sytuację przez cały czas.