Bezpieczne kupowanie w sieci – co trzeba wiedzieć?

0
1497
Bezpieczne kupowanie w sieci- co trzeba wiedzieć

Internetowe zakupy w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością i nic dziwnego, bez wychodzenia z domu w kilka chwil można kupić niemalże wszystko, a nawet zapełnić lodówkę. Warto jednak zastanowić się, czy takie transakcje są faktycznie bezpieczne? Serwisy aukcyjne gwarantują bezpieczeństwo.

Kupując na aukcjach internetowych, warto wybierać znane platformy sprzedażowe, które gwarantują bezpieczeństwo zarówno kupującym, jak i sprzedającym. Oczywiście wcześniej warto dokładnie sprawdzić regulamin, bo na dużych aukcjach oferty wystawiają też sklepy internetowe, a każdy ma swoje zasady. Co ważne, jeśli dojdzie do sporu pomiędzy kupującym a sprzedającym, platforma aukcyjna pomoże rozwiązać konflikt. Zakupy na aukcjach są całkowicie darmowe, to znaczy płaci się za towar i przesyłkę. Nie jest doliczana żadna inna prowizja. Dodatkowe koszty ponosi, ale sprzedający. Przelewanie pieniędzy także nie budzi zastrzeżeń i zawsze trafiają tam, gdzie powinny. By nie dać się oszukać, a niestety i takie sytuacje mają miejsce, warto sprawdzić najpierw, czy sprzedający cieszy się dobrą opinią, jakie komentarze od kupujących otrzymał i czy same produkty są faktycznie dobre jakościowo i zgodne z opisem. Oferowane fajne skarpetki czy zestaw noży znanej firmy na zdjęciu mogą wyglądać idealnie, a w rzeczywistości przyjdą chińskie zabawki nienadające się do użytku.

Sposoby płatności mają znaczenie

Kupując w internecie, warto najpierw sprawdzić, jakie sposoby płatności udostępnia sprzedawca. Jeśli jest tylko opcja płatności z góry, powinna zaświecić się czerwona lampka. Zamawiając drogie rzeczy, ryzykowne będzie wpłacenie pieniędzy za towar, który fakt faktem może nigdy nie zostać wysłany, a pieniądze przepadną. Jeśli sprzedawca nie ma komentarzy i nie ma opinii na jego temat, ale oferuje ciekawe produkty, można zamówić z przesyłką płatną dopiero przy odbiorze. Zyska się gwarancję, że pieniądze nie będą wydane na darmo.

Sklepy internetowe godne zainteresowania

Zakupy na platformach aukcyjnych a zakupy w sklepie internetowym to nie to samo. Sklepy internetowe rządzą się swoimi prawami i tak naprawdę ciężko jest sprawdzić opinie o nich, gdyż jeśli są negatywne, sklep może je usunąć. Nie oznacza to, jednak że nie warto robić w nich zakupów. Fajne skarpetki, dresy czy nowe AGD do kuchni można kupić w dużo niższej cenie niż w sklepie stacjonarnym, więc będzie to okazja, z której żal będzie nie skorzystać. Tutaj też ważny jest regulamin, który koniecznie trzeba przeczytać. Zarówno w sklepach internetowych, jak i na aukcjach kupujący ma prawo odstąpić od umowy, i zrobi to zgodnie z prawem. Jeśli dana rzecz nie spełnia oczekiwań, można ją odesłać, pamiętając, by zachować 14-dniowy termin. Po tym czasie zwrot może nie zostać uwzględniony. Zapewne trzeba będzie też wypełnić specjalny formularz, w którym wpisanie numeru konta do zwrotu, jak i danych będzie konieczne. Zwracany towar musi być w stanie nienaruszonym, jeśli sprzedawca stwierdzi ślady użycia, to niestety na zwrot pieniędzy nie ma co liczyć.

Dostawa -jaką wybrać?

Kupując online, nie można sprawdzić jakości wybranych produktów, dlatego najlepiej kupować je wybierając przesyłkę płatną przy odbiorze dostarczaną przez kuriera. Będzie można też w jego obecności sprawdzić, czy towar się zgadza i co ważne, czy nie został uszkodzony w transporcie. Stwierdzając nieprawidłowości, wystarczy sporządzić protokół szkody i kurier zabierze paczkę, za który oczywiście nie trzeba będzie płacić. Ponadto przesyłki kurierskie znacznie szybciej docierają do odbiorcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here