Skarby Armenii: co warto zobaczyć w tym kraju?

0
1213
Armenia

Wciśnięta pomiędzy Turcję, Iran, Azerbejdżan i Gruzję, jest atrakcyjnym kierunkiem wypraw dla miłośników pięknych panoram oraz unikalnych zabytków. Armenia zadziwia, a każda podróż po tym kraju może się okazać wyjątkową przygodą. Na jakich atrakcjach warto skupić uwagę?

Armenia i jej turystyczny potencjał

Zainteresowanie Kaukazem trwa od lat, na czym zyskują takie kraje, jak Armenia. Już teraz kraj ten jest odwiedzany przez około 2 miliony turystów rocznie, a przecież jego popularność konsekwentnie rośnie. Nic w tym dziwnego. Tu, w pięknej kaukaskiej scenerii, każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Góry, interesujące trasy dla aktywnych oraz cenne zabytki, mogące oczarować każdego miłośnika historii.

Erywań: armeńska stolica i jej atrakcje

Choć Armenia niepodległością cieszy się od lat 90-tych XX wieku, dzieje jej stolicy sięgają czasów starożytnych. Z VIII wieku p.n.e. pochodzą ruiny twierdzy Erebuni, których w trakcie zwiedzania miasta nie można pominąć. O nowszych dziejach tego kraju przypomina m.in. Pomnik i Muzeum Ludobójstwa Ormian, nawiązujący do tragicznej historii XX wieku, oraz muzeum poświęcone Siergiejowi Paradżanowi, znanemu reżyserowi, którego twórczością warto się zainteresować.

Wagharszapat: religijne centrum Armenii

Wagharszapat jest jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych w Armenii, choć nie brak tu atrakcji dla tych, którzy kochają historię oraz piękną architekturę. Turystów przyciąga tu głównie unikalny kompleks katedralny, obok którego nie można przejść obojętnie. Katera ta jest najważniejszym i najstarszym kościołem ormiańskim na świecie. Wzniesiona w IV wieku n.e., do dziś jest najważniejszym ośrodkiem życia religijnego na terenie Armenii. Kto zajrzy do jej wnętrza, ten będzie mógł zobaczyć wiele cennych ikon, rzeźb oraz manuskryptów. Cała to kolekcja dzieł sztuki sakralnej wzbudza zachwyt i sprawia, że pobyt w mieście Wagharszapat na długo zapisze się w pamięci każdego turysty.

Klasztor Geghard: nie tylko dla wiernych

Ten niezwykły klasztor jest ważnym celem wypraw – nie tylko dla wiernych, dla wszystkich pragnących odkryć magię Kakuazu turystów. Bez wątpienia jest to jeden z najcenniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Armenia. Co zobaczyć można w tym miejscu? Wpisany na listę UNESCO zabytek zachwyca zarówno swym otoczeniem, jak i samą architekturą. Ponieważ to tu pierwotnie miała być przechowywana Włócznia Przeznaczenia, którą przebito bok Jezusa, miejsce to szybko stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Zachwyt wzbudza do dziś, a panującej tu atmosfery nie sposób opisać. To miejsce trzeba zobaczyć na własne oczy, by poczuć jego magię.

Z widokiem na Ararat

Ciekawa historia i niezapomniany widok na Ararat – oto główne powody, dla których warto zwiedzić monaster Chor Wirap. To jeden z piękniejszych punktów, jakimi przyciąga Armenia. Z biurem podróży można się tu dostać bez problemów. Choć kompleks klasztorny jest niewielki, chętnych na jego zobaczenie nie brakuje. Zachwyt wzbudza też samo wzgórze, na którym stoi monaster. Wiadomo, że już w III wieku p.n.e. istniała tutaj ormiańska stolica, wiadomo też, że w początkach naszej ery był tu przetrzymywany św. Grzegorz Oświeciciel – patron Armenii oraz założyciel kościoła Ormiańskiego.

Jezioro Sewan

Armenia to nie tylko potężne góry i wiekowe klasztory, ale i malownicze jeziora. Tym największym i najważniejszym jest Sewan – jezioro, które sprawdza się doskonale jako miejsce dla turystów spragnionych wypoczynku w pięknej scenerii. Kuszą tu piękne plaże i piękne krajobrazy, nic więc dziwnego, że miejsce to z każdym sezonem staje się coraz bardziej popularne.

Armeńskie Stonehenge

Śpiewające kamienie Zorac Karer, ze względu na swą wyjątkowość oraz tajemniczość, zostały okrzyknięte armeńskim Stonehenge. Megalityczne skały, których wysokość dochodzi do 3 metrów, robią ogromne wrażenie, a że w armeńskim krajobrazie prezentują się wspaniale, stanowią jeden z ważniejszych punktów w programie zwiedzania tego kraju.

Powodów, dla których warto zwiedzić Armenię, jest sporo. To piękny kraj, na terenie którego każdy miłośnik podróży znajdzie dla siebie coś ciekawego. To kraj pełen kontrastów, w których tradycja przeplata się z nowoczesnością, to również kraj wielu tajemnic, których odkrywanie każdemu z nas może dostarczyć niezapomnianych wrażeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here