Jak impregnować buty skórzane? Poznaj trzy sposoby zabezpieczania obuwia

0
1910
obuwie pasta

W okresie jesienno-zimowym nasze obuwie narażone jest na czynniki, które mogą przedwcześnie je zniszczyć. Wystarczy wspomnieć wilgoć, błoto czy sól, którą zasypuje się oblodzone chodniki. Chcąc zachować ulubioną parę butów w idealnym stanie, należy zadbać odpowiednio o materiał. Impregnat do butów skórzanych możemy kupić w każdym sklepie obuwniczym, a także w sklepach online z galanterią skórzaną.

Impregnat do obuwia w formie pasty

Pasta do butów to tradycyjna i sprawdzona forma impregnacji obuwia skórzanego. Na pierwszy rzut oka pasta ma za zadanie jedynie nadać połysku i podkreślić lub odnowić kolor skórzanego obuwia. W rzeczywistości, dobry środek do impregnacji butów skórzanych dodatkowo zabezpieczy powierzchnię, a nawet odżywi skórę i nada jej odpowiednich parametrów.

Mieszanina dobrze dobranych wosków ma dwojakie działanie – impregnat do obuwia skórzanego zmiękcza i uelastycznia skórę, jednocześnie tworząc hydrofobową powłokę na powierzchni zewnętrznej, dzięki czemu but zyskuje połysk i jest odporny na wilgoć z otoczenia. Pastę powinno nakładać się szczoteczką z niezbyt twardego włosia. Po wyschnięciu, preparat do impregnacji obuwia należy potraktować delikatną ściereczką – wypolerowany but prezentuje się elegancko i świeżo, a my możemy być spokojni, że będzie również wytrzymały.

idealny do zamszu i nubuku

Fot. Impregnat Tarrago – idealny do zamszu i nubuku

Impregnacja butów skórzanych tłuszczem w płynie

Ciekawym preparatem do pielęgnacji, renowacji i zabezpieczania butów ze skóry są specjalistyczne oleje. Od wcześniej wspomnianych past, różni je przede wszystkim konsystencja i sposób nakładania. Preparat do impregnacji obuwia w płynie należy rozsmarowywać na czystej powierzchni za pomocą przeznaczonej do tego ściereczki. Skóra naturalna ma zdolności do wchłaniania olejów, a te działając zarówno wewnątrz struktury materiału, jak i na powierzchni, działają korzystnie na miękkość i kolor butów. Olej do butów skórzanych powinno nakładać się w niewielkiej ilości, rozsmarowując go okrężnymi ruchami. Po wyschnięciu, powierzchnia buta powinna zostać wypolerowana suchą ścierką.

impregnat do skór

Fot. Tarrago – impregnat do skór

Skuteczna impregnacja butów skórzanych:
https://gentle-man.pl/118-pielegnacja-i-impregnacja-butow-skorzanych

Impregnat do butów skórzanych w sprayu

Najwygodniejszym w aplikacji i prawdopodobnie najlepiej chroniący buty przed wilgocią i błotem jest specjalistyczny impregnat do obuwia w sprayu. Przeznaczony jest zarówno do butów ze skóry licowej, nubuku, jak i materiałów tekstylnych. Preparat do impregnacji butów tego typu pokrywa powierzchnię nanocząsteczkami. Te tworzą barierę pomiędzy materiałem i zabrudzeniami, jednak nie wpływa to na przepływ powietrza czy miękkość. To doskonały impregnat do butów turystycznych, często narażonych na trudne warunki atmosferyczne.

Co ciekawe, niewidzialna osłonka nanocząsteczek sprawia, że obuwie bardzo sprawnie i wygodnie czyści się z zabrudzeń. Wystarczy jeden ruch ściereczką i buty są jak nowe. Preparaty te są bezpieczne dla obuwia w każdym kolorze i praktycznie z każdego materiału. Sposób impregnacji obuwia jest prosty – wystarczy spryskać but w odległości około 30 cm i poczekać aż wyschnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here