Opiekujesz się osobą z NTM? Poznaj pieluchomajtki dla dorosłych i inne akcesoria!

0
4417
Opiekujesz się osobą z NTM? Poznaj pieluchomajtki dla dorosłych i inne akcesoria!

Opieka nad osobą dorosłą z problemem nietrzymania moczu to niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie, które wymaga nie tylko sporej dawki empatii, troski i umiejętności, ale też stosowania specjalistycznych produktów higienicznych. Ułatwiają one codzienne obowiązki opiekunowi i zapewniają komfort podopiecznemu. Po jakie produkty sięgnąć i czym się one charakteryzują?

Pieluchomajtki dla dorosłych i inne produkty chłonne

Specjalistyczne produkty higieniczne cechują się różnymi stopniami chłonności – dopasowanymi do nasilenia problemu z nietrzymaniem moczu. W przypadku bardzo lekkiego, tzw. kropelkowego nietrzymania moczu zupełnie wystarczające mogą okazać się specjalne wkładki higieniczne lub bielizna chłonna. Jeżeli natomiast u chorego występuje NTM w stopniu średnim, ciężkim czy bardzo ciężkim, co w praktyce oznacza zupełny brak kontroli nad pęcherzem moczowym i ciągłe, bezwiedne opróżnianie go, o wiele lepszym rozwiązaniem są pieluchomajtki dla dorosłych lub specjalne pieluchy anatomiczne.

Pieluchomajtki dla dorosłych cechują się wysokim stopniem chłonności – pochłaniają jednak nie tylko wilgoć, ale nieprzyjemny zapach, który jest w równej mierze krępujący i dokuczliwy. Wykonane są z przyjaznych dla skóry materiałów, które pozwalają jej oddychać, ograniczając tym samym ryzyko wystąpienia odparzenia i podrażnień. Co równie ważne, pieluchomajtki są łatwe i szybkie w zakładaniu oraz zdejmowaniu. Wszystko dzięki specjalnym szerokim szwom znajdującym się po bokach. Można je odpowiednio dopasować do ciała, by z jednej strony dobrze do niego przylegały, co uniemożliwi przeciekanie, a z drugiej strony nie obciskały i nie krępowały ruchów.

Specjalistyczne pokrycia na łóżko

To kolejna grupa produktów, w które powinny być wyposażone osoby cierpiące na NTM oraz ich opiekunowie. Różnego rodzaju pokrycia na materace, a nawet na krzesła, pozwalają zapewnić ochronę meblom, jednocześnie zdejmując z opiekunów obowiązek codziennej zmiany pościeli czy uciążliwego prania łóżka. Dzięki nim opieka nad chorymi jest znacznie mniej wymagająca i nie wymusza aż tak dużego nakładu pracy.

Wszystko to wpływa na podniesienie komfortu fizycznego, psychicznego oraz ogólnego samopoczucia nie tylko osób chorych, ale także ich opiekunów, przed którymi przecież każdego dnia stoi niełatwe zadanie.

Kosmetyki do pielęgnacji

Inkontynencja moczowa powoduje, że delikatna, bardzo wrażliwa skóra okolic intymnych jest bezustannie narażona na odparzenie i podrażnienia. Aby im zapobiec, po pierwsze trzeba bardzo dbać o higienę podopiecznego cierpiącego na NTM i regularnie, w miarę potrzeb, wymieniać produkty chłonne. Po drugie natomiast należy we właściwy sposób zabezpieczać skórę, stosując m.in. specjalny krem ochronny z gliceryną lub krem łagodzący z cynkiem w przypadku wystąpienia zaczerwienienia i innych podrażnień.

Dużą pomocą mogą okazać się także delikatne chusteczki oraz np. preparat do mycia na sucho. Szczególnie świetnie sprawdzają się one w przypadku osób leżących. Pozwalają na codzienną pielęgnację bez konieczności wstawania z łóżka i tradycyjnego mycia przy pomocy wody i mydła, które nawiasem mówiąc również mogą bardzo podrażniać delikatną skórę okolic intymnych.

Opieka nad chorym z NTM to poważne wyzwanie, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można mu podołać i ułatwić sobie codzienne czynności, jednocześnie gwarantując podopiecznym najwyższy komfort i bezpieczeństwo!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here