Kurs spadochronowy

0
1629
Kurs spadochronowy

Bardzo wiele osób marzy o tym, aby skoczyć ze spadochronem. Zaraz po zrealizowaniu tego marzenia, pojawia się myśl o kursie. Nie trzeba wcale daleko szukać. Aeroklub, w którym wykonało się swój pierwszy skok, prawdopodobnie posiada w swojej ofercie podstawowy kurs spadochronowy. Aby brać udział w kursie wystarczy mieć skończone 18 lat, nie są potrzebne zaświadczenia lekarskie.

Czy kurs jest niebezpieczny?

Sam skok ze spadochronem wzbudza spory lęk, jest to skok wykonywany z ogromnej wysokości, gdzie przez jakiś czas spada się bez asekuracji. Lęk jest więc całkowicie zrozumiały, jednak skoki ze spadochronem oraz sama realizacja kursu są bezpieczne o ile słucha się i stosuje do uwag instruktorów. Początkową częścią kursu jest teoria, czyli poznanie sprzętu, poznanie zasad korzystania oraz wielu znaków do porozumiewania się na niebie. Podczas realizacji pierwszego skoku podczas kursu, kursantowi towarzyszy dwóch instruktorów, którzy korygują postawę i pilnują, aby prawidłowo otworzyć spadochron. W kolejnych częściach kursu, podczas skoku może być obecny tylko jeden instruktor. Jak widać aerokluby biorą pełną odpowiedzialność za kursanta i nie ma takiej możliwości, aby stało się coś złego podczas kursu.

Pamiątki, filmy i certyfikaty

Każdy kurs spadochronowy jest rejestrowany, jest to bardzo wygodna forma do tego, by pokazać błędy i wskazać istotne kwestie do poprawy. W cenie kursu mieszczą się też pamiątkowe zdjęcia oraz pamiątkowy film ze skoku egzaminacyjnego. Dodatkowo nie trzeba posiadać własnego spadochronu, można wypożyczyć go w aeroklubie, nawet po zakończonym kursie. Po zdanym egzaminie otrzymuje się swoją książkę skoków, w której odnotowuje się każdy zrealizowany skok spadochronowy. Od tego momentu skoczek spadochronowy może realizować się w swoim nowym hobby, ale nadal pod opieką instruktora. Do 50. skoku nie można skakać samodzielnie, dopiero później otrzymuje się specjalny dokument. Świadectwo Kwalifikacji to dokument potwierdzający samodzielność skoczka spadochronowego jest on wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Po zakończonej przygodzie z podstawowym kursem można śmiało brać pod uwagę inne kursy, nawet takie, gdzie skacze się bardziej wyczynowo i akrobatycznie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here