Jak zrobić obraz płyty

0
1763
jak zrobić obraz płyty

Udało Ci się znaleźć lub zakupić twoją ulubioną grę na płycie DVD. Mimo, że większość gier jest już dostępna w postaci klucza, który można użyć na platformach typu Steam czy BattleNet. Zdarza się, że nie wszystkie gry da się dostać w tej formie. Chcesz ją zainstalować na komputerze a tu nagle błąd. Szukasz rozwiązania w Internecie znajdujesz sposób jakim jest obraz płyty. Kiedyś coś o tym była mowa lecz do tej pory nie było to potrzebne i konieczne. Tak było np. w przypadku gry naszych rodaków Wiedźmin 3.

Wyczekiwanej przez dużą ilość graczy. Inny przypadek koleżanka lub kolega wzięli ślub, nagranie na płycie DVD chcesz je obejrzeć ale np. znajomy bądź znajoma z przyjęcia weselnego niedługo wyjeżdża i nie będzie możliwości ani okazji zobaczyć wesela. Chcesz pomóc.

Należałoby to zrobić obrazem płyty i nie będzie przeszkód do obejrzenia przyjęcia weselnego i samego ślubu w domu. Gdy uda się wykonać obraz płyty jest szansa na umiejscowienia obrazu płyty np. na pendrivie, zamontowanie i uruchomienie na komputerze. Niby skrajne przypadki ale możliwe. Płyty DVD już powoli są zastępowane innymi trwałymi nośnikami ale zdarza się, że jeszcze pozostają dostępne.

Przejdźmy do konkretnych czynności: jak zrobić obraz płyty

Jest dużo programów, które to dopuszczają np. Nero, DAEMON Tools, CDBurnerXP czy choćby Media Player Classic. W większości jak nie wszystkie posiadają darmową wersję zatem można raz zainstalować aplikację, skorzystać z darmowej wersji i odinstalować.
Omówię najbardziej popularny program do obrazu płyty jakim jest DAEMON Tools Lite.
Można go pobrać z dowolnej strony internetowej np. dobreprogramy, później należy go zainstalować. Przy instalacji wybieramy Licencję darmową.

Przy pierwszym uruchomieniu program proponuje samouczek, jeżeli nie masz pewności co gdzie znaleźć lub robisz to pierwszy raz warto skorzystać.
Na stronie głównej pojawia się kilka opcji do wyboru. Obraz, Napęd, Ustawienia itp. dodatkowo po lewej stronie również znajdują się powyższe opcję do wyboru.

płyta cd

Rozpoczniemy od przygotowania obrazu płyty z rozszerzeniem ISO. Umieszczamy płytę DVD w napędzie komputera. Następnie z głównego okna wybieramy Edytor obrazów. Po czym Zrób obraz płyty. Na samej górze pojawi się lista z której wybieramy napęd gdzie znajduje się nasza płyta, doprecyzują kolejna litera alfabetu. Za dysk na którym jest system operacyjny odpowiada dysk z literą C, za dane dysk o literze D, typ sposobem znajdziemy odznaczenie litery napędu czyli E. Jeżeli już udało się utworzyć wirtualny napęd będzie to kolejna litera alfabetu, analogicznie.

Docelowe miejsce zapisu obrazu płyty wybieramy poniżej, gdzie znajduje się polecenie: Zapisz jako. Po wykonaniu tej czynności należy zmienić format na ISO. Dodatkowo istnieje możliwość zabezpieczenia hasłem w razie gdyby płyta wpadła w nie powołane ręce. Program umożliwia nam użycie Kompresji. Kompresja jest to zmniejszenie rozmiaru płyty w sensie bitów bez strat na materiale. Istnieję opcję zaawansowane gdzie do wyboru jest prędkość czy dzielenie pliku ISO ale raczej to dla osób bardziej zaawansowanych. Po wyborze wszystkiego klikamy Start i czekamy na wykonanie pliku ISO.

Po odczekaniu wymaganego czasu czeka na nas jeszcze jedna czynność związana bardziej z przypadkiem gdzie wykonujemy obraz płyt gry. Montowanie wirtualnego napędu płyty CD/DVD.

Zacznijmy od kliknięcia na ikonę o nazwie Obraz. Po wejściu do niej widzimy białe, puste pole. Do wyboru mamy dwie możliwości albo dodać obraz płyty, prawy przyciskiem myszki na puste pole albo u dołu strony na szarym pasku jest coś takiego jak szybkie montowanie.

Standardowo mamy jeden do wyboru lecz można dodać dodatkowy wirtualny napęd prawym przyciskiem myszki obok Pustego napędu. Jak to już zostanie wykonane. Na pusty napęd klikamy prawy przycisk myszki a następnie Zamontuj. Wybieramy wcześniej wykonany obraz płyty i odczekamy chwile jak zostanie on zamontowany do wirtualnego napędu.

komputer

Równie łatwo jest odmontowanie obrazu. Chcemy odinstalować grę, którą stworzyliśmy jako obraz płyty i zamontowaliśmy jako wirtualny napęd. Zanim przystąpimy do jej odinstalowania najpierw należy usunąć obraz płyty z napędu. W tym celu uruchamiamy DAEMON Tools Lite i u dołu strony mamy dostępne nasze obrazy płyty klikamy prawym przyciskiem myszki i odmontuj jeden konkretny lub wszystkie.

W starszych wersjach programu była jeszcze opcja, która dopuszczała do tego by po uruchomieniu wraz z systemem operacyjnym programu. Następnie pokazywała się ikona aplikacji obok daty i godziny. Wystarczyło kliknąć na ikonę prawym przycisk myszki i wybrać ilość wirtualnych napędów oraz od razu ich zamontowanie. Tylko może i aż zlikwidowali z tego poziomu wybór wirtualnych napędów, jedynie wolno zamontować obraz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here