Łysina pod lupą. Dlaczego mężczyźni łysieją?

0
1089
Łysina

Łysienie to jeden z popularniejszych problemów, który dotyka mężczyzn. Może pojawić się bardzo wcześnie, bo już po ukończeniu 20 roku życia. Najczęstszym typem występującym wśród przedstawicieli płci męskiej jest łysienie androgenowe. Jakie są objawy i przyczyny łysienia? Jak sobie z nim radzić?

Łysina u mężczyzn – przyczyny bezpośrednie

Na wypadanie włosów wpływają zarówno kwestie genetyczne, jak i czynniki związane z trybem życia. Warto zaznaczyć, że bez względu na to, co powoduje łysienie, powinno się poszukać skutecznego rozwiązania tej dolegliwości. Przykładem może być Piloxidil w płynie na łysienie.

Bezpośrednią przyczyną łysienia jest działalność androgenów, czyli męskich hormonów, które odpowiadają za właściwy rozwój męskich cech płciowych. Jednym z nich jest testosteron. To właśnie androgeny kontrolują porost włosów, ale także powodują ich zanik na czubku głowy oraz skroniach. Ta druga sprawa to wynik działania enzymu 5α-reduktazy, przez który testosteron zmienia się w dihydrotestosteron (DHT). DHT powoduje kurczenie się mieszków włosowych. W efekcie faza wzrostu włosa ulega skróceniu, słabsze włosy coraz słabiej się rozwijają, by w końcu całkowicie zaniknąć. Taka reakcja organizmu na tę postać hormonu wynika z genetycznej nadwrażliwości na dihydrotestosteron.

Łysina u mężczyzn – przyczyny pośrednie

Pośredni wpływ na łysienie androgenowe ma stan zdrowia, tryb życia i wiele innych czynników. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • stres – osłabia cały organizm, a co za tym idzie – także włosy;
  • źle zbilansowaną dietę – szczególnie szkodliwy jest niedobór substancji odżywczych, witamin i minerałów;
  • infekcje – w przypadku łysienia zwraca się uwagę zwłaszcza na te o grzybicze;
  • palenie papierosów;
  • rozregulowanie gospodarki hormonalnej – na przykład przez przyjmowanie suplementów wspomagających budowanie masy mięśniowej;
  • różne choroby – między innymi: łupież, choroby zakaźne, choroby tarczycy.

Łysina u mężczyzn – objawy

Objawy łysienia są bardzo widoczne, a do zdiagnozowania choroby wystarcza zwykle rozmowa z lekarzem i wykonanie zleconych przez niego badań. Początkowo włosy zaczynają wypadać z obszaru czoła oraz skroni, ponadto stają się znacznie cieńsze. W następstwie tego procesu linia włosów na czole cofa się. W kolejnym etapie dochodzi do zaniku włosów rosnących na centralnej części głowy. Łysienie rzadko dotyka potylicy.

Łysina u mężczyzn – leczenie

Łysienie androgenowe nie musi być leczone, jeśli nie sprawia, iż mężczyzna odczuwa dyskomfort. Wyróżnia się dwa rodzaje leczenia: ogólne i miejscowe. W pierwszym przypadku stosowany jest finasteryd hamujący 5α-reduktazę. W drugim przypadku używa się minoksydylu, który stymuluje porost włosów i wydłuża ich okres wzrostu. Na rynku występuje w dwóch stężeniach: 2%, 5%. Ten o niższym stężeniu jest dostępny bez recepty.

Alternatywną metodę leczenia stanowi przeczep włosów. Ta metoda polega na przeprowadzeniu zabiegu, podczas którego włosy z potylicy przeszczepia się w obszary łysiejące. Ten sposób łagodzi skutki dolegliwości, ale nie hamuje rozwoju choroby.

Łysienie androgenowe nie jest groźne dla zdrowia, ale może mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie. Chcąc zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, warto dbać o zdrową dietę, unikać stresu i używek. W przypadku zauważenia pierwszych objawów wypadania włosów, można udać się do dermatologa, aby uzyskać wskazówki dotyczące leczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here