Jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron

0
1751
jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron

Wejście na rynek pracy przez pracownika może okazać się pułapką. Zwłaszcza gdy pracownik nie ma pojęcia na temat przepisów i zagadnień z prawa pracy. Szczególnie ważnym zagadnieniem, które powinien poznać pracownik, jest kwestia rozwiązywania stosunku pracy za porozumieniem stron i za wypowiedzeniem stron.

Te dwa bardzo charakterystyczne sposoby na zakończenie stosunku pracy mogą bowiem nastręczyć wiele trudności. W niniejszym artykule wskażemy jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron, aby można było legalnie zakończyć stosunek pracy z danym pracownikiem lub pracodawcą.

Na mocy przepisów prawa pracy każdą umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron. W takim przypadku rozwiązanie stosunku pracy będzie możliwe tylko wtedy, gdy zarówno pracownik, jak i pracodawca dojdą do tego samego wniosku, którym jest rozwiązanie stosunku pracy poprzez wspólne porozumienie co do tego.

Nie ma bowiem możliwości rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron, gdy np. pracownik nie zgodzi się na propozycję pracodawcy, bo zależy mu na zatrudnieniu i dalszym zarabianiu wynagrodzenia oraz gdy pracodawca nie chce w taki sposób pozbyć się pracownika, ponieważ zależy mu na jego dalszym zatrudnianiu.

Jeżeli jednak obie strony zgodzą się na zakończenie stosunku pracy za porozumieniem stron, to wystarczy tylko mieć w takim przypadku dokument potwierdzający tę czynność prawną. Dlatego też bardzo ważne jest to, jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron, by skutecznie móc umowę rozwiązać w taki sposób.

Przejdźmy teraz do wyjaśnienia, jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron

W pierwszej kolejności należy wskazać, że nie jest ważne, w jaki sposób sporządzimy ten dokument. Czy napiszemy go ręcznie, czy na komputerze – to bez znaczenia. Ważne jest to, aby zawrzeć w nim odpowiednie informacje. Gdy tego nie zrobimy, to nawet najlepsze sposoby na to, jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron, mogą okazać się chybione.

jak napisać wypowiedzenie z pracy

Sporządzanie dokumentu rozpoczynamy od napisania w prawym górnym rogi miejscowości i daty napisania dokumentu. Poniżej, tuż pod miejscowością i datą należy wskazać swoje dane i stanowisko pracy. Możemy też wskazać miejsce zamieszkania, jeśli uważamy tę daną za konieczną. Dalej należy wskazać nazwę pracodawcy i adres siedziby spółki lub oddziału, w którym pracujemy.

Teraz przejdziemy do właściwej części, jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron, aby dokument był skuteczny. Pominięcie któregoś ze składników tej części może niestety nastręczyć kłopotów – brak zgody na rozwiązanie umowy o pracę w proponowanym terminie, brak możliwości wcześniejszego przejścia do innej pracy w przypadku pracownika czy brak możliwości pozbycia się z firmy pracownika, gdy inicjatorem takiego rozwiązania umowy o pracę jest pracodawca.

Dokument musi być zatytułowany w określony sposób – wpisujemy jako tytuł: „rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron”. Oczywiście pominięcie tego tytułu i jasne wskazanie w treści pisma, że chcemy rozwiązać stosunek pracy na mocy porozumienia stron, nie będzie niweczył jego skutków, jednak dla pewności lepiej jest napisać tytuł.

Następnie wpisujemy pod tytułem pisma właściwą jego treść, czyli naszą prośbę o rozwiązanie umowy o pracę zawartej w dniu (tu należy wskazać datę umowy) pomiędzy (tutaj wskazujemy pracownika i pracodawcę) na mocy porozumienia stron. Pod spodem wpisujemy kolejne zdanie, w którym zaproponujemy termin rozwiązania umowy o pracę.

Jeśli zależy nam na wcześniejszym rozwiązaniu umowy o pracę, warto wskazać bliską datę. Z kolei, gdy druga strona nie będzie się chciała zgodzić na tak wczesny termin, warto negocjować i wypracować w tym zakresie wspólne stanowisko. Wtedy taką datę warto w piśmie poprawić lub pismo sporządzić jeszcze raz.

wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron

Jak więc widzimy to, jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron, nie jest wcale takie trudne. Dokument należy jeszcze podpisać pod treścią prośby o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Warto również wspomnieć, że taki dokument należy sporządzić pisemnie, aby był skuteczny i koniecznie posiadać go w dwóch egzemplarzach dla celów dowodowych.

Dokument powinna podpisać osoba go przyjmująca, ze wskazaniem daty jego przyjęcia oraz czy prośbę przyjmuje, czy nie. Tak sporządzony i podpisany we właściwy sposób dokument będzie legalny i da możliwość rozwiązania umowy.

Podsumowując, to jak napisać wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron wydaje się bardzo łatwe. Problemem może natomiast okazać się stanowisko drugiej strony, która nie będzie chciała rozwiązać umowy w ten sposób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here