Każdy świeżo upieczony rodzic zastanawia się, czy dobrze zaspokaja potrzeby swojego dziecka. Najwięcej wątpliwości budzi kwestia karmienia dziecka.
Jak często karmić noworodka? Ile pokarmu powinien spożywać?
Z pewnością wszyscy rodzice otrzymali w szpitalu porady dotyczące tego jak często karmić noworodka, ale przecież każde dziecko jest inne. Niektóre maluchy potrafią wytrzymać trzy godziny bez jedzenia, natomiast inne czują głód co pół godziny.
Więc jak karmić, aby dziecko czuło się zaspokojone? Otóż noworodka należy karmić tak często, jak tego potrzebuje. Tylko tyle i aż tyle. Dziecko najlepiej wie ile jedzenia, w tym przypadku mleka lub mieszanki bezmlecznej, jest mu potrzebne. Oczywiście maluchy posilające się mlekiem matki należy karmić na żądanie. Ale co z dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym?
Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Rodzice karmiący mlekiem modyfikowanym zazwyczaj nie dostają zestawu porad i wskazówek jak robić to w prawidłowy sposób, co ma miejsce w przypadku mam karmiących piersią. Noworodkom podają zazwyczaj tyle mieszanki mlecznej, ile wskazał producent na opakowaniu i zamartwiają się, gdy dziecko nie wypija całości przygotowanego mleka. Nie inaczej jest w sytuacji, w której dziecko domaga się większej ilości mleka niż wskazana na opakowaniu. Co więc zrobić w takim przypadku i czy trzymać się reguły karmienia malucha co trzy godziny?
Jak już zostało wspomniane dziecko najlepiej wie ile pokarmu potrzebuje, a rodzic musi nauczyć się rozpoznawać potrzeby swojego dziecka. A więc karmienie noworodka co trzy godziny raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Otóż tak jak dziecko karmione piersią samo decyduje o tym ile mleka wypije w danej chwili ( chociaż trudno zmierzyć ilość mleka wypitego z piersi matki, w przeciwieństwie do mleka wypitego z butelki) i jak często będzie karmione, tak również dziecko karmione butelką ma prawo decydować jak dużo jest w stanie zjeść.
Wielu rodziców trzyma się wytycznych na opakowaniu oraz magicznych trzech godzin odstępstwa między posiłkami noworodka i ich dziecku to pasuje, jednak nie każdemu dziecku będzie odpowiadać taka forma karmienia. Istnieją dzieci bezproblemowo jedzące w porach ustalonych przez rodziców, ale to raczej mniejszość. Wiele dzieci nie je tak często i tak dużo jak rodzice by tego chcieli, a w dodatku zdarza się im zwracanie pokarmu. Tak zwracanie, nie mówimy tutaj o typowym dla małych dzieci ulewaniu.
I co wtedy? Dziecko zwróci pokarm, a my z zegarkiem w ręku czekamy trzy godziny na następną porę karmienia? Raczej nie. Trzeba sobie zdać sprawę, że maluchy jedzą różnie i ich rodzice mają odmienne problemy. W przypadku dziecka zwracającego mlekiem na pewno warto podawać małe porcje posiłku w krótszych odstępach czasu, a czasami nawet zagęścić mleko specjalnym preparatem lub podać już zagęszczone. Oczywiście po konsultacji z lekarzem.
No dobrze, dziecko je mało lub ulewa podajemy mleko częściej, ale co jeśli mój maluch je bez końca? Niektórzy rodzice powiedzieli by: „ciesz się, że chce tyle jeść, a nie szukasz dziury w całym”, to nie do końca prawda. Nie ulega wątpliwości, że dziecko, które je więcej może być karmione rzadziej, A co w przypadku, gdy dziecko je naprawdę za dużo? W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który oceni czy dziecko rzeczywiście je zbyt wiele i być może przyrost wagi jest za duży. Pediatra poda wskazówki dotyczące postępowania z takim dzieckiem.
Rodzice powinni udać się na konsultację u pediatry również z dzieckiem, które je za mało lub zwraca mleko i podejrzewa się, że przyrost wagi jest za mały.
Podsumowując zarówno noworodki karmione piersią, jak i butelką powinny być karmione na żądanie. Dziecko samo wie najlepiej ile pokarmu potrzebuje i na pewno da znać rodzicom, kiedy będzie głodne. Maluchy karmione mlekiem matki wypijają taką ilość mleka, jaką uważają za słuszną i również dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny mieć to umożliwione. Jeśli nasz noworodek ma duży apetyt pozwólmy mu wypić więcej mleka, kiedy czuje potrzebę picia mniejszej ilości, ale częściej również mu to umożliwmy.
Wyjątkiem są przypadki zbyt niskiego i zbyt wysokiego przyrostu masy ciała, wymagające konsultacji z lekarzem. Noworodki tak jak dorośli mogą mieć lepszy lub gorszy dzień, dlatego czasami apetyt malucha może być jednego dnia większy, drugiego mniejszy, czasem dziecko może pić mleko co dwie godziny, a innym razem wytrzymać cztery godziny bez posiłku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak często karmić noworodka, ponieważ jest to indywidualna potrzeba każdego dziecka.