Wybieramy zestaw fotowoltaiczny. O czym nie możemy zapomnieć?

0
1400
Wybieramy zestaw fotowoltaiczny. O czym nie możemy zapomnieć?

Instalacja fotowoltaiczna to obecnie jedno z rozwiązań, które pozwala wygenerować znaczne oszczędności w domowym budżecie. Nic więc dziwnego, że jej popularność nieustannie rośnie. W jaki sposób działa taka instalacja?

Dlaczego warto postawić na panele słoneczne?

Prąd nieustannie drożeje, więc nie dziwi fakt, że Polacy poszukują alternatywnych rozwiązań. A te są niemal na wyciągnięcie ręki. Dzięki współczesnym technologiom możemy mieć bowiem własne, przydomowe elektrownie. To zasługa wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W tym przypadku chodzi oczywiście o energię słoneczną. W naszym kraju można ją bowiem pobierać całym rokiem. Panele słoneczną przechwycą promienie nawet w chłodne i pochmurne dni. W dzisiejszych czasach fotowoltaika stała się na tyle popularna, że jadąc po Polsce możemy zauważyć osiedla, na których niemal każdy dom posiada własną elektrownię. Oczywiście, inwestycja ta wymaga niemałego wkładu finansowego. Finalna cena zależy od mocy systemu. Ten zaś jest zależny od rocznego zużycia prądu w konkretnym gospodarstwie domowym. Ogólnie przyjęło się jednak, że dla czteroosobowej rodziny wystarczająca będzie instalacja o mocy 5kW. Koszt takiego zestawu będzie oscylował około 20-25 tysięcy złotych. Na szczęście możemy jeszcze liczyć na różnego rodzaju dofinansowania. Jeśli dobrze dobierzemy system, to cała inwestycja zwróci nam się w ciągu kilku lat. Producenci zaś gwarantują bezawaryjne działanie fotowoltaiki przez okres nawet dwudziestu pięciu lat.

Jak zbudowany jest zestaw fotowoltaiczny?

Najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najdroższym elementem zestawu fotowoltaicznego są panele słoneczne. To one przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je w prąd stały. Obecnie wykorzystuje się dwa rodzaje tych paneli. Moduły monokrystaliczne to najlepsze ogniwa, które gwarantują wysoką sprawność przez wiele lat. Ogniwa polikrystaliczne natomiast niewiele ustępują tym pierwszym, a są nieco tańsze. Poza panelami słonecznymi, zestaw fotowoltaiczny tworzą też: falownik sieciowy, przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe. Spośród tych elementów bardzo ważny jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd zmienny, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykorzystać energię w naszym domu. Zestaw fotowoltaiczny możesz kupić przez internet. Tutaj znajdziesz jednego z dostawców https://sklep.ekotechnologia.eu/c/24/gotowe-zestawy.html. Kupując zestaw fotowoltaiczny ze sprawdzonego miejsca będziemy mieć pewność, że wysoka sprawność systemu utrzyma się przez długie lata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here