Wina półwytrawne, słodkie, wytrawne – jak wygląda proces ich produkcji?

0
1767
Wina półwytrawne, słodkie, wytrawne – jak wygląda proces ich produkcji

Sięgając po wino ze sklepowej półki rzadko kiedy zastanawiamy się w jaki sposób ono powstało. Jeśli jednak chcemy podejmować świadome wybory i kupować dobre trunki to powinniśmy zapoznać się z zasadami wyrobu wina.

Od winogrona do butelki pełnej wina wytrawnego lub słodkiego

Wbrew pozorom proces produkcji wina jest  bardzo skomplikowany. Co więcej, nie można powiedzieć, że istnieje jeden, jedyny, opatentowany sposób wytworzenia trunku. Wręcz przeciwnie. Wiele do powiedzenia ma sama tradycja produkcji, a także rejon w jakim wino jest wytwarzane. Jednak jest kilka podstawowych elementów, które pojawić muszą się zawsze. Pierwszym z nich jest przygotowanie moszczu gronowego uzyskanego w trakcie wyciskania winogron w prasach. Następnie przechodzi się do etapu drugiego czyli fermentacji alkoholowej. Ten proces będzie się znacząco różnił w zależności od tego gdzie zostanie przeprowadzony. Sama fermentacja jest procesem długotrwałym, ponieważ jej koniec następuje czasem dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia. Kolejny, trzeci etap to filtrowanie, a czwarty to mieszanie win. Ostatnie dwa procesy to dojrzewanie i butelkowanie wina.

Wina wytrawne i słodkie – jak proces produkcji wpływa na smak?

Na zadane pytanie można bardzo krótko odpowiedzieć. Znacząco. Tak, właśnie trzeba przyjąć, że proces produkcji znacząco wpływa na walory smakowe, a także na jakość wina. Już sam proces fermentacji ma znaczenie. Niekiedy odbywa się od samorzutnie, ale znacznie częściej jest to proces w pełni kontrolowany. Różne są również pojemniki, w których ta fermentacja się odbywa. To wszystko ma wpływ na ostateczny smak wina, który zostanie zamknięty w butelce. O takich aspektach można dowiedzieć się więcej na różnego rodzaju degustacjach win organizowanych np. przez https://zbawcy.pl/. Warto wiedzieć, że takie wydarzenia są  organizowane także dla amatorów. Niewątpliwie bardzo pozytywnie wpłyną one na umiejętność wyboru wina podczas zakupów. Dopasowanie go do potraw będzie znacznie prostsze, a zadowolenie spożywających trunek znacznie wyższe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here