Jak nauczyć się grać w szachy?

0
871
szachy

Na fali popularności serialu „Gambit królowej” wzrosło zainteresowanie szachami. Choć niektórzy twierdzą, że to gra dla ludzi o ponadprzeciętnym poziomie inteligencji, ich zasad może nauczyć się każdy. Jej reguły nie są tak trudne i skomplikowane, jak może się to wydawać.

W jakim wieku można nauczyć się grać w szachy?

Szachy są grą przeznaczoną dla każdej grupy wiekowej. W związku z tym jej naukę można rozpocząć w dowolnym okresie życia. Dzieci mogą zacząć swoją szachową przygodę już w wieku 3 lat. Między grą dorosłych i maluchów można zauważyć spore różnice, takie jak lepsze opanowanie debiutów szachowych przez dzieci i szybszy czas ich gry oraz intuicyjność rozgrywki. Zauważono jednak, że dorosłych wyróżnia kierowanie się logiką, stosowanie schematów i kształcenie dobrych nawyków. Ponadto starsi robią szybciej postępy, ponieważ wiedzą, że nauka gry w szachy wymaga poświęcenia czasu oraz energii. Ja widać na powyższych przykładach nie ma idealnego czasu na rozpoczęcie nauki – może zrobić to każdy.

Czy uczestnictwo w klubach szachowych jest wartościowe?

Początkujący szachiści powinni wiedzieć, że grać w szachy uczą kluby szachowe (lista klubów szachowych). Są to miejsca zrzeszające prawdziwych pasjonatów. Dzięki nim możliwe będzie nie tylko prawidłowe zrozumienie zasad panujących podczas szachowych rozgrywek, ale i poznanie zagrywek oraz trików pozwalających na wygranie rundy. Pomogą oni także w bardzo wartościowej podczas nauki gry analizie własnej partii. Postępy robione pod okiem profesjonalistów będą szybsze. Uniknie się także błędów związanych z niewłaściwym zrozumieniem pewnych zasad czy wyrobienia złych nawyków. Wraz z pogłębianiem wiedzy oraz umiejętności, w klubie szachowym uzyskać można pomoc związaną z procedurami przystąpienia do zawodów czy mistrzostw. Dodatkowo warto podkreślić, że są one zazwyczaj miejscami, w których przyjemnie spędza się czas w gronie osób zafascynowanych grą.

Trening czyni mistrza

Tak jak we wszystkich sportach, również w szachach ważny jest trening. Dzięki grze z zawodnikami na różnym poziomie można uczyć się ruchów, ćwiczyć zagrywki oraz poznać stosowane przez nich strategie. To bardzo wartościowe zwłaszcza dla amatorów w tej dziedzinie. Istnieje możliwość rozgrywania partii szachowych podczas spotkań z innymi graczami, w klubach szachowych, z przyjaciółmi lub rodziną, a także samodzielnie. Z pomocą przychodzą najnowsze technologie – gry w szachy można uczyć się tocząc pojedynki z komputerem. W sieci znaleźć można wiele stron internetowych pozwalających na rozgrywanie partii z wirtualnym przeciwnikiem, jak i aplikacje do ściągnięcia na telefon. Niektóre z nich powalają także na łączenie się z graczami z całego świata i rywalizowanie z nimi. Dzięki temu grę w szachy ćwiczyć można w dowolnym miejscu – w domu, kolejce, komunikacji publicznej czy na wakacjach.

Czy literatura szachowa może pomóc w nauce?

Osobom, które mają opory przed zapisaniem się do klubu szachowego lub chcącym na własną rękę zdobyć podstawy wiedzy dotyczącej gry polecamy literaturę szachową. Na rynku znajduje się wiele pozycji przeznaczonych dla początkujących graczy. Dotykają one różnej tematyki i stanowi świetną pomoc zarówno dla „zielonych” w temacie osób, jak i znających podstawowe zasady. Oprócz literatury warto zapoznać się z zadaniami szachowymi, które stanowią konkretny problem do rozwiązania. Mogą stanowić idealne uzupełnienie opisanych wyżej metod nauki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here