Pora na dobre jedzenie – sushi

0
1477
Pora na dobre jedzenie – sushi

Restauracje serwujące sushi cieszą się niesłabnącą popularnością w naszym kraju. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników. Poniżej zachęcamy do skosztowania japońskiej kuchni wszystkich, tych, którzy jeszcze nie mieli okazji!

Dobre jedzenie, kiepski zapach

Pierwsze wzmianki o sushi pochodzą z VIII wieku naszej ery. Przez stulecia proces przygotowywania potrawy oraz wykorzystywane składniki ewoluowały do obecnej formy. Kluczowe było wynalezienie octu ryżowego oraz zrezygnowanie z wykorzystywania procesu fermentacji, który mimo bardzo dobrych walorów smakowych, protoplaście dzisiejszego sushi nadawał niezbyt apetycznego zapachu, obrazowo określanego połączeniem sera pleśniowego, octu ryżowego i ryby.

Ryż i wiele dodatków

Czymże jest samo sushi? Nazwa obejmuje szereg postaci potrawy, która bazuje na ryżu zaprawionym octem ryżowym. Baza jest formowana według różnych metod oraz wzbogacana rozmaitymi dodatkami. Najczęściej spotkamy tu owoce morza (krewetki, skorupiaki, przegrzebki) ryby (węgorz, sardela, ryba maślana, tuńczyk, sandacz, sardynela, dorada królewska, łosoś) oraz warzywa (awokado, ogórek, bakłażan, pędy bambusa, grzyby shiitake, karczochy, marynowana rzepa, kapusta sitowata). Obecnie możemy trafić w menu japoński restauracji również na nieco bardziej swojsko brzmiące dodatki. Ze względu na dużą popularność sushi na Zachodzie, doszło do upowszechnienia mieszanek, w których tradycyjne składniki uzupełniane są lokalnymi przysmakami – białym serem, paluszkami krabowymi i wieloma innymi.

Potrawa o wielu postaciach

Mnogości smaków towarzyszy mnogość sposobów serwowania sushi. Największą popularnością cieszą się odmiany Nigiri i Maki. Ręcznie formowane wałeczki ryżu z dodatkiem plastra ryby, warzyw, owoców morza czy tofu, serwowane są z wasabi w postaci niewielkich kawałków, które można zjeść “jednym kęsem”. Odmiana Maki odróżnia się dodatkowo sprawowanymi algami morskimi, w które to owija się inne składniki. Bardziej wybredni poszukiwacze nowych doznań kulinarnych mogą spotkać się między innymi z takimi postaciami sushi jak Chirashi (dodatki rozrzucone swobodnie na ryżu w miseczce), Oshi (w kształcie prostopadłościanu) czy Inari (sushi w smażonym tofu).

Wyjątkowe doświadczenie

Jednak nie tylko smak decyduje o wyjątkowości sushi. Japońska kuchnia to dobre jedzenie oraz, co warte podkreślenia, wyjątkowy sposób podania oraz spożywania. Tradycyjnie potrawę spożywa się palcami lub pałeczkami. W Polsce możesz jej spróbować w tym miejscu https://nabe.pl/pl/. Obok podawany jest sos sojowy, zielony chrzan wasabi oraz marynowany imbir. Szczególnie ciekawy jest trzeci z wymienionych elementów. Jego rolą jest oczyszczenie kubków smakowych pomiędzy kolejnymi rodzajami sushi. Często można spotkać się również z popularną formą samoobsługowej restauracji, gdzie na ruchomej taśmie jeżdżą talerzyki z porcjami potrawy. Klienci wybierają według gustu, a następnie na koniec posiłku rachunek zostaje wystawiony według ilości oraz koloru talerzyków. Jedno jest pewne, wyjście na sushi to niezapomniane przeżycie kulinarne, którego warto zaznać!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here