Ochrona danych osobowych – dlaczego jest tak istotna?

0
1029
Ochrona danych osobowych – dlaczego jest tak istotna

Kwestia ochrony danych osobowych jest dla Polaków coraz bardziej istotna. Duża w tym zasługa przepisów RODO, które całkowicie odmieniły postrzeganie tego zagadnienia. Jakie prawa przysługują więc osobom fizycznym, a jakie obowiązki zostały nałożone na firmy?

RODO – jakie warunki muszą spełniać firmy i instytucje?

RODO, czyli Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych weszło w życie 25 maja 2018 roku. Funkcjonuje więc już od blisko dwóch lat. To niezwykle ważne rozporządzenie w dziejach ludzkości pozwoliło w zupełnie inny sposób spojrzeć na kwestię ochrony danych osobowych. Otrzymaliśmy w końcu prawa, które pozwalają nam kontrolować to, w jaki sposób są gromadzone, przechowywane i przetwarzane nasze dane osobowe. Przepisy te objęły bowiem swym zasięgiem wszystkie firmy, a także organy administracji publicznej. Każdy typ działalności musiał więc dostosować się do nowych przepisów. W przeciwnym razie firma musiała liczyć się z groźbą kary, która mogła wynieść nawet cztery procent rocznego obrotu. Jeśli okaże się, że w firmie doszło do naruszenia ochrony danych osobowych, to do odpowiedzialności zostaje pociągnięty szef. Dzięki RODO mamy więc realny wpływ na to, co dzieje się z naszymi danymi. Warto o tym pamiętać, gdyż od tego może zależeć nasze bezpieczeństwo.

Ochrona danych osobowych – jak dostosować firmę do przepisów?

Jak więc możemy przystosować nasze przedsiębiorstwo, by uniknąć w przyszłości ewentualnych kar? Najlepiej kwestię tę powierzyć specjalistom. W sieci bez problemu znajdziemy kancelarie, które specjalizują się w ochronie danych osobowych. Jedna z nich jest dostępna pod tym linkiem http://www.kancelaria-ciesielski.pl/rodo-2018/. Pomoc ta jest udzielana na kilka sposobów. Kancelarie przeprowadzają szkolenia z zakresu ochrony danych osobowych, które dzielą się na część teoretyczną oraz warsztatową. Pomocny jest również audyt, który wykaże wszelkie nieprawidłowości. Kancelaria zaproponuje także rozwiązania, które umożliwią pełną kontrolę nad gromadzonymi danymi. Dzięki takim ruchom ochrona danych osobowych będzie zgodna z prawem, a Ty nie będziesz musiał martwić się o sankcje finansowe. Współpraca z taką kancelarią odbywa się  na stopie biznesowej, co znacznie ułatwia komunikację i osiągnięcie wyznaczonych celów. Dlatego warto rozważyć takie rozwiązanie. Może ono bowiem wpłynąć pozytywnie na rozwój naszej działalności. Szukając kancelarii warto zwrócić uwagę na to, w jakiej dziedzinie się specjalizują. Może to bowiem pomóc osiągnąć nam określone cele.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here