Objawy niepłodności męskiej pojawiają się u niemal 40% wszystkich par, które skarżą się na problem z zajściem w ciążę. Odsetek mężczyzn, mających kłopot z płodnością, z roku na rok regularnie rośnie. Jakie czynniki grają tu decydującą rolę? Z czego wynikają przyczyny niepłodności wśród mężczyzn? Na czym polega jej leczenie?
Niepłodność i jej przyczyny
Mężczyźni, u których następuje znaczne osłabienie jakości i ilości plemników w ejakulacie, są narażeni na problem niepłodności. Do głównych przyczyn zaliczyć można tu wszelkiego rodzaju choroby jąder (m.in. nowotwory, wnętrostwo, żylaki), tarczycy, przysadki mózgowej i stosowane przy ich okazji leczenie, w tym również chemioterapię. Kłopot z zapłodnieniem dotyka także mężczyzn po urazach, przebytych operacjach chirurgicznych lub zabiegach medycznych okolic narządów rozrodczych, a także tych, którzy prowadzą nieodpowiedni tryb życia. Częste spędzanie czasu w pozycji siedzącej, niska aktywność ruchowa, używki, brak zbilansowanej diety, przemęczenie, stres, osłabienie, infekcje – to wszystko może mieć bardzo niekorzystny wpływ na płodność.
Pierwsze sygnały
Coraz słabsze zainteresowanie współżyciem z partnerką, do tego kłopoty z erekcją, widoczne zniekształcenie w obrębie jąder – to główne objawy niepłodności, które można zaobserwować samemu. Niepokojące powinno być również odczuwanie dolegliwości bólowych, szczególnie przy stosunku i podczas wizyt w toalecie. Ilość spermy także może ulec zmniejszeniu. Warto od razu po zaobserwowaniu tego typu objawów zgłosić się do specjalisty (urolog, seksuolog). Tylko szybkie działanie w postaci badań diagnostycznych i podjęcia terapii może przywrócić możliwość naturalnego zapłodnienia.
Leczenie niepłodności
Niepłodność to stan, który – inaczej niż w przypadku trwałej bezpłodności – można odwrócić. Wymaga to jednak profesjonalnej terapii pod okiem specjalisty. Metod leczenia jest w tym przypadku kilka, a to, która zostanie wybrana przez lekarza zależy od kilku czynników. Głównym z nich są przyczyny niepłodności u mężczyzny. Wśród dominujących sposobów postępowania wymienić można wykonanie zabiegu operacyjnego, terapię środkami farmakologicznymi oraz stymulację spermatogenezy. Przy bardziej złożonych problemach z niepłodnością można poradzić sobie dzięki zabiegom inseminacji lub metody in vitro.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.gyncentrum.pl/