Kancelaria notarialna – co to za miejsce?

0
1337
Kancelaria notarialna - co to za miejsce?

Idąc ulicami często po drodze widzimy naprawdę wiele przeróżnych kancelarii notarialnych. Co to są dokładnie za miejsca? Czy warto mieć wcześniej wybraną kancelarię notarialną? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Samo życie

Przede wszystkim powiedzieć trzeba, że zdecydowanie warto wcześniej wybrać odpowiednią dla siebie kancelarię. Dlaczego? W naszym życiu zdarzają się całkowicie nieprzewidziane sytuacje i niestety wówczas musimy wszystko załatwiać bardzo szybko. Lepiej zatem mieć gotowe miejsca, do których można się udać.

W tym momencie warto w ogóle zastanowić się, co to za miejsce taka kancelaria notarialna. Otóż tu sporządzimy odpisy dokumentów, aktów, poświadczymy prawnie coś. Tak naprawdę każdy z nas będzie pewnie choć raz w życiu musiał skorzystać z kancelarii notarialnej.

Najważniejsze sytuacje i dokumenty

Warto w tym momencie przytoczyć kilka sytuacji, które wymagają notarialnego poświadczenia. A zatem na pewno będzie to testament – to praktycznie sztandarowe już sprawy. Spisanie testamentu tak po prostu na kartce dużo nie daje – pamiętajmy o tym!

Dalej warto mieć notariusza w momencie, gdy potrzebujemy sporządzić kopię jakiegoś dokumentu czy zaświadczenia – aktu urodzin, zgonu, zawarcia związku małżeńskiego, dyplomu itp. Co więcej notariusz także sporządza akty prawne oraz bada zgodność z prawem i Konstytucją już istniejących.

Jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną?

No właśnie pojawia się jeszcze na koniec pytanie, że skoro potrzebujemy dobrej kancelarii notarialnej, to jak ją mamy w zasadzie znaleźć? Otóż na początek warto sprawdzić w Internecie, jakie kancelarie są dookoła nas i jakie mają opinie. Oczywiście będą to raczej subiektywne zdania, niemniej jednak warto spojrzeć na średnie ceny, stosunek do klienta itp.

Następnie warto udać się do wybranej kancelarii. Pamiętajmy, że kancelaria notarialna to specyficzne miejsce, zaś notariusz to w końcu zawód zaufania publicznego. W związku z tym podkreślone niejako zostało także to, że jako klienci mamy ufać tej osobie. Warto zatem podczas wizyty w kancelarii spotkać się z danym prawnikiem, porozmawiać z nim, wyjaśnić, jakie kwestie nas teoretycznie dotyczą i po prostu zobaczyć, czy zaufamy tej osobie. Jeśli nie, to choćby kancelaria miała najlepsze opinie, warto poszukać jednak czegoś innego.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here