Joga dla początkujących

0
1290
Joga dla początkujących

Joga dla początkujących to hasło, które wzbudza entuzjazm, ale także pewne obawy. Czy podołamy skomplikowanym asanom, nie praktykując jogi nigdy wcześniej? Czy będziemy umieć właściwie oddychać, zgodnie z zasadami jogi? Nie ma się czego obawiać! Joga dla początkujących krok po kroku wprowadzi nas w tajniki tego znanego od starożytności systemu ćwiczeń, wzmacniając nasz organizm i ucząc oddychania w prawidłowy sposób.

Joga – co to jest?

Joga to system technik wywodzący się z Indii. Joga praktykowana jest od wielu wieków, a system nieustannie był doskonalony. Głównym celem ćwiczenia jogi jest ustanowienie równowagi pomiędzy ciałem i psychiką, a także wzmocnienie organizmu. Joga pomaga wyciszyć natrętne myśli powodujące stres i niepokój, zrelaksować się po całym dniu pracy i poprawić kondycję.

Joga dla początkujących przeznaczona jest dla osób, które nie praktykowały nigdy tego rodzaju ćwiczeń, a dodatkowo mają mało ruchu na co dzień. Ćwiczenia nastawione są na stopniową poprawę ruchomości stawów i siły mięśni, a tym samym zwiększenie wydolności organizmu. Nie bez znaczenia jest tu nauka techniki właściwego oddychania. Dotleniony organizm to pierwszy krok do poprawy zdrowia.

Jak ćwiczyć jogę, żeby czuć się dobrze? Joga dla początkujących

Zaczynając ćwiczyć jogę pamiętajmy przede wszystkim o dostosowaniu treningu do naszych możliwości. Ćwiczenia mają nas relaksować i sprawiać przyjemność. Dostosujmy tempo i rodzaj ćwiczeń tak, by było nam wygodnie i żebyśmy z radością przystępowali do kolejnego treningu.

Dobrym pomysłem jest ćwiczenie na świeżym powietrzu, jeśli pozwala na to pogoda. Nastrój i otoczenie to połowa sukcesu, jeśli chcemy się zrelaksować. Ważne jest także dokładne wykonywanie kolejnych asan. Nie spieszmy się, słuchajmy uważnie wskazówek instruktora i stosujmy rady. Nie zapominajmy o oddechu, ponieważ podczas praktykowania jogi właściwy oddech jest najważniejszy.

Jakie ubranie wybrać do ćwiczenia jogi?

Podczas wykonywania asan wygodne, niekrępujące ruchów ubranie to podstawa. Nie powinno być ono zbyt luźne, ponieważ może nam przeszkadzać podczas wykonywania niektórych ćwiczeń. Bardzo obcisłe spodnie i koszulka to jednak także nie najlepszy pomysł.

Co jeszcze przyda się dla początkujących ćwiczenie jogi?

Joga dla początkujących nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu i akcesoriów. Przyda się jedynie dobrej jakości mata do ćwiczeń.

Czy lepiej ćwiczyć w grupie, czy w domu?

Wybór formy ćwiczenia jogi – na sali w grupie lub samodzielnie w domu – zależy od naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, że na samym początku naszej przygody z jogą przyda się doświadczony instruktor, który podpowie, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia, i skoryguje nasze błędy. Część kursów jogi prowadzonych jest obecnie online, tak więc nie powinniśmy mieć problemu z dostępem do odpowiedniego dla nas instruktora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here