Jameson whisky cena, czyli co wyróżnia irlandzkie trunki?

0
2259
Jameson whisky cena, czyli co wyróżnia irlandzkie trunki?

Irlandia to kolebka whisky. Pomimo wielu zawirowań historycznych pozycja tego kraju znów zyskuje na znaczeniu. Co wyróżnia irlandzkie whisky?

Jaka jest historia irlandzkiej whisky?

Irlandia to kraj, w którym jako pierwszy rozpoczął produkcję whisky. Już w VII wieku iryjscy mnisi rozprowadzali trunek znany jako „woda życia”. Była to mikstura z produktów fermentacji owoców, którą stosowano w celach leczniczych. Miała ona przedłużać życie i łagodzić wszelkie objawy takich chorób jak kolka, paraliż, czy ospa. Jeśli wierzyć podaniom, to twórcą whisky miał być sam św. Patryk, czyli patron Irlandii. Przez wieki wytwarzanie whisky było w centrum życia publicznego. Do czasów istnienia klasztorów trunek ten był napojem elit. Ciosem dla przemysłu alkoholowego było wprowadzenie w 1661 roku podatku na alkohol i zakaz produkcji bimbru. Irlandczycy nie przestrzegali go jednak i z nadmiaru jęczmienia produkowali samogon, który nazywano poitin. Szczyt popularności irlandzkiej whisky przypada na XVIII i XIX wiek. Istniało wówczas blisko 1200 destylarni. Kryzys przypadł na czas I wojny światowej. Konflikt zbrojny o niepodległość Irlandii, a także prohibicja w USA sprawiły, że reputacja whisky drastycznie spadła. Efektem tych działań było zamknięcie praktycznie wszystkich destylarni. W latach 60. XX wieku w Irlandii działały tylko dwie z nich – Midleton oraz Bushmills. Dzisiaj są to najważniejsze destylarnie irlandzkiej whisky.

Jameson whisky – jakie są cechy charakterystyczne i cena?

Czym więc wyróżnia się whisky produkowana w Irlandii od tej z innych regionów świata? Przede wszystkim do jej wytwarzania używa się alembiku  mieszanki słodowanego i niesłodowanego jęczmienia. Taka whisky nosi nazwę „Pure Pot Still” i jest tradycyjnym wyrobem, powstającym wyłącznie na terenie Irlandii. Taka mieszanka zbóż nadaje jej unikalny charakter. Są one lekkie w aromacie oraz słodkie w smaku, z kremowym charakterem. Kolejnym rodzajem jest Irish Malt Whiskey, która jest produkowana ze 100% zesłodowanego jęczmienia. Irish Grain Whiskey natomiast to połączenie zesłodowanego jęczmienia z kukurydzą, pszenicą lub jęczmieniem. Mieszanką wszystkich tych gatunków jest Irish Blended Whiskey. Do jej produkcji wykorzystuje się dwa lub więcej rodzajów whisky. Jedną z najbardziej znanych whisky typu blended  jest Jameson, którego cena zależy od jej rodzaju. Tutaj dowiesz się więcej https://swiat-whisky.sklep.pl/9-whiskey-irlandzka. Cena Jameson whisky kusi wielu entuzjastów tego trunku. Wszystko to dzięki niesamowitym doznaniom smakowym, który uczyniły Jamesona najlepiej sprzedającą się irlandzką blendą na świecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here