Jak urządzić małą kuchnię w bloku

0
1716
jak urządzić małą kuchnię w bloku

Nie każdy ma możliwość posiadania dużej kuchni. Nie każdy także chce posiadać dużą kuchnię. Ile osób, tyle różnych gustów i guścików. Każdy jednak ma prawo urządzić swój dom, jak mu się podoba. I to co podoba się jednej osobie, to niekoniecznie musi podobać się drugiej osobie.

Tak jest również w przypadku wielkości i aranżacji wnętrz

Gdy dom jest duży lub duże jest mieszkanie w bloku, to również pomieszczenie przeznaczone na kuchnię jest zazwyczaj duże. Ma to swoje zalety i wady. Duża kuchnia daje możliwości komunikacji dla kilku osób. Co umożliwia swobodne poruszanie się pomiędzy półkami i stołem nawet wtedy, gdy przebywa w kuchni pięć, czy więcej osób. Nikt nikomu nie wchodzi w drogę, nie przeciska się między sobą, czy zawadza.

Każdy może przebywać w kuchni i wykonywać swoje czynności. Ktoś może gotować, ktoś jeść, a ktoś jeszcze inny grzebać na półkach kuchennych. Duża kuchnia daje także możliwość jadania posiłków w tym pomieszczeniu. I wówczas nie trzeba przenosić naczyń i potraw do pokoju jadalnego lub do salonu. To również łatwiejsza możliwość posprzątania naczyń i zebrania okruchów z podłogi.

Wiele zalet ma duża kuchnia. Ale ma też swoje wady. Jest dużo miejsca do sprzątania. Poza tym osoba gotująca musi często przebywać sama, gdy pozostali członkowie rodziny są poza kuchnią. Inaczej ma się sprawa, gdy kuchnia połączona jest z salonem. Wówczas osoba szykująca posiłki zawsze ma kontakt z rodziną. Ale w naszych mieszkaniach mamy także kuchnie małe.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Mała kuchnia również posiada dobre i złe strony. Lecz łatwiej urządzić małą kuchnię niż kuchnie ogromną. Wystarczy skupić się nad tym, co jest najważniejsze w kuchni. A najważniejsza jest kuchnia do gotowania. Różne są kuchnie w ofertach sklepowych. Może być ona gazowa lub elektryczna. Ważne jest to, że musi znaleźć się w pomieszczeniu kuchenny. Podobnie, jak lodówka, stół z jednym lub dwoma krzesełkami. Oraz blat kuchenny, zlewozmywak i półki kuchenne. Małe pomieszczenia mają to do siebie, że każdy centymetr powierzchni trzeba pomysłowo zagospodarować. Bo jest on niezwykle cenny.

kuchenka i okap

Małe kuchnie oznaczają małą przestrzeń do sprzątania. Jak również niewiele naczyń i sprzętów. Oczywiście co do sprzętów, to musi się znaleźć piecyk lub kuchenka mikrofalowa, czajnik na prąd, robot kuchenny, kosz na śmieci. A wszystko inne, co jest nam zbędne nie może znajdować się w małej kuchni.

W niewielkiej kuchni musi panować minimalizm. Czyli tylko i wyłącznie takie wyposażenie, którego używamy każdego dnia. A więc sztućce, kilka talerzy, parę garnków i salaterek, dwie patelnie, parę kubków i szklanek, słoiczki z przyprawami kuchennymi, dwie deski do krojenia, noże, chlebak, suszarka na naczynia. I jeszcze kilka absolutnie niezbędnych rzeczy, które umieszczone zostaną na półce lub w szafce kuchennej. Mała kuchnia, to sama wygoda.

Oczywiście minusem jest to, że zazwyczaj stanowi oddzielne pomieszczenie i nie można będąc w kuchni uczestniczyć w życiu rodzinnym, czy towarzyskim, gdy przyjdą goście. Lecz mieszkania w bloku posiadają taką akustykę, że równie dobrze można słyszeć wszystko będąc w kuchni. Mała kuchnia ogranicza także liczbę osób, które mogą jednocześnie w niej przebywać. Gdyż zazwyczaj jest to miejsce pracy dla jednej lub najwięcej dwóch osób.

Jednak czasem mała kuchnia może być traktowana jako azyl w czasie przygotowywania posiłków. Miejscem, gdzie można odpocząć podczas kucharzenia. Daje możliwość odcięcia się od hałasującej za ścianą rodziny oglądającej na przykład telewizję. I oddania się wyłącznie zajęciom kuchennym.

Wiadomo, że rodzina jest najważniejsza i obcowanie z nią jest najpiękniej spędzonym czasem. Lecz niekiedy każdy z nas potrzebuje chwili dla siebie i miejsca, gdzie dobrze się mu odpoczywa i myśli. I takim miejscem dla niektórych osób jest właśnie kuchnia. Sprawdza się to zwłaszcza w mieszkaniach w bloku, gdzie nie ma takich możliwości izolacji, jakie są w dużych domach.

mała kuchnię w bloku

Poza tym niezależnie od powierzchni pomieszczenia przed meblowaniem i urządzaniem kuchni musimy wiedzieć, w jakim stylu chcemy ją urządzić. Nie tylko duża kuchnia może być urządzona stylowo, ale także małe kuchnie można zaaranżować tak, aby spełniały nasze odczekiwania. Kuchnia, to ważne pomieszczenie i dlatego nie można jej traktować po macoszemu.

W kuchni spędzamy wiele czasu przygotowując posiłki i dlatego musi ona być wyjątkowa. Aby nam się chciało w niej przebywać. I abyśmy czuli się w niej, jak u siebie. Bo zdarza się, że w swojej kuchni czujemy się obco i niemiło. A to nie sprzyja kucharzeniu i wówczas unikamy przebywania w kuchni, a tym samym gotowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here