Jak sprawdzić adres mac

0
2441
jak sprawdzić adres mac

W prężnie rozwijającym się dziale, jakim jest IT na co dzień mamy do czynienia z masą informacji. adresów, programów… Czy sposób spamiętać wszystkie, nawet tej najprostsze, ale zarazem niezbędne czynności? Tu właśnie z pomocą przychodzimy – MY. Wirtualni pomocnicy, służący w każdej chwili.

Każde urządzenie sieciowe posiada swój adres fizyczny tzw. MAC i właśnie tu rodzi się często spotykane pytanie „jak sprawdzić adres mac”?

Nic trudnego, nie trzeba być informatykiem, czy innym specjalistom w tej dziedzinie, by się tym zająć. Mamy do dyspozycji dwie opcje:
1) Gdy kabel przesyłowy jest wpięty do rutera;
2) Sprawdzenie adresu karty sieciowej w komputerze.
3) Panel administracyjny rutera.
4) Telefon komórkowy

Po czym poznać, że to na pewno szukany adres? Jest 48-bitowy i zapisywany heksadecymalnie (czyli w systemie szesnastkowym). Pierwsze 24 bity to kod producenta karty, kolejne 24 to jej unikatowy numer seryjny. Wykorzystywane są znaki od 0 do 9 i litery A, B, C, D, E, F. Znaki są zapisywane parami, pary oddziela się dwukropkami.
Poniżej zamieszczam kilka przykładowych adresów mac w celu łatwego ich rozpoznania:
-00:0A:E6:3E:FD:E1.
-00:0A:E6:66:1D:A8.
-6C-62-7B-41-0E-7B.

Adres ten jest unikalny! W wielu przypadkach, gdzie mamy do czynienia z filtrowaniem strony, administrator identyfikuje użytkowników właśnie poprzez powyższy adres MAC. Warto to mieć na uwadze i o tym pamiętać.
W przypadku pierwszym sprawa jest wręcz banalna. W większości przypadków, producenci są na tyle mili, iż na urządzeniu (najczęściej jest to spód urządzenia) umieszczają – NAKLEJKĘ.Stąd wystarczy jedynie spisać poszukiwany adres. A co jeśli nie znalazłeś takowej naklejki? Nie odnajdziemy go? Nie! Tak jak możemy przeczytać wyżej, mamy jeszcze opcje numer 2.

Teraz czynności będą o wiele ciekawsze. Musimy trochę pogrzebać w komputerze, by wyłonić pożądany adres. Z pomocą przychodzi nam interpreter poleceń (CMD.exe). Do uruchomienia go stosujemy , chociażby kombinacje dwóch klawiszy – [WINDOWS] + [R]. Gdyby ktoś miał kłopot w odnalezieniu klawisza windows, to chodzi nam o klawisz zwykle znajdujący się między lewym [ALT] a [ ctrl].

Ku naszym oczom ukazuje się okno dialogowe –> wpisujemy w nie „CMD” i wciskamy „Ok”. Teraz mamy przed sobą DOS-owe okno wpisujemy —> ipconfig /all i zatwierdzamy enterem! Widzimy teraz aktualną konfigurację naszej karty sieciowej. Należy odszukać wpis z oznaczeniem eth0, eth, ethernet, a następnie Physical Address / MAC Address / Adres MAC.
Udało się, poszukiwany nie zdołał się skryć…

adres mac

Jeśli już jesteśmy w powyżej otwartym oknie, możemy zwrócić uwagę na inne przydatne informacje, mianowicie:
-IPv4 Address / IP / IP Address / Adres IP – to obecny adres IP, jaki ma przydzielony karta sieciowa,
-Default Gateway / Brama domyślna – główna brama.
Warto pamiętać, gdzie kryją się powyższe informacje, ponieważ są równoważnie przydatne!

Sposób trzeci jest dostępny jedynie dla osób z dostępem do panelu administracyjnego rutera sieci domowej. Przechodzimy do zakładki wyświetlającej informacje na temat urządzeń działających w sieci lokalnej, znalezienie jej nie powinno sprawić nikomu problemu!

Dalej, zazwyczaj ku naszym oczom ukaże się tabelka, w której zawarty będzie adres IP oraz adres MAC – każdego urządzenia w sieci! Konkretne urządzenie będziemy w stanie rozpoznać po przypisanej nazwie. Np:iPad, Asus, iPhone5S, Philips-TV. By dostać się do owego panelu, należy użyć przeglądarki WWW i wywołać odpowiedni adres w zależności od rutera i tego, jaki adres producent używa.

Opcja ta jest bardzo wygodna, moim zdaniem najbardziej przejrzysta i już coraz częściej stosowana przez producentów ruterów. Na pewno każdy z nas woli działać w środowisku graficznym… Warto mieć na uwadze i monitorować adresy MAC, dlaczego? Kto wie? A może sąsiad jest na tyle bystry i podkrada nasze pasmo? Wtedy wystarczy wyłączyć danemu użytkownikowi możliwość dostępu do rutera i po problemie.

informatyk w pracy

Ostatni wymieniany sposób stosujemy, gdy chcemy poznać adres MAC telefonu. Zarówno w androidzie jak i IOS wchodzimy w ustawienia–>ustawienia wi-fi(wlan) gdzie w opcjach zaawansowanych mamy do odczytu adres mac, tudzież ip.

W jakim celu to robimy? Żyjemy w czasach gdzie usieciowane jest prawie każde urządzenie. Z doświadczenia wiemy, że w dzisiejszych czasach w każdym domu, ilość urządzeń podłączonych do internetu znacznie przekracza ilość osób mieszkających w mieszkaniu/domku. Urządzeń sieciowych jest i będzie coraz więcej. A adres mac/ip jest jedynym wyznacznikiem zdolnym kontrolować tak przytłaczającą masę urządzeń. Co różni MAC od IP? Adres MAC, jak już wspominaliśmy jest UNIKATOWY! Jedyny w swoim rodzaju, niezmienny, w przeciwieństwie do adresu IP Warto o tym pamiętać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here