Sezon na szparagi nie jest niestety zbyt długi. Warzywa te rosną wyłącznie przez kilka tygodni, dlatego gdy tylko zaczynają pojawiać się w sklepach i na straganach, najlepiej od razu zacząć je kupować i wykorzystywać w swojej kuchni. Dobrze przygotowane szparagi stają się wyjątkowymi dodatkami do tradycyjnych polskich obiadów. Są smaczne i charakteryzują się przepięknym wyglądem, dzięki czemu wspaniale prezentują się na talerzach, kreując na nich typowo wiosenne dekoracje.
Oczywiście nie tylko ze względu na ich estetykę czy smak warto je jadać. Szparagi są warzywami składającymi się z niewielu kalorii, dlatego poleca się je zawsze osobom przebywającym na diecie lub tym, które dbają o swoją sylwetkę. Po połączeniu ich z chudą rybą, niewielką ilością mięsa i przypraw można uzyskać danie lekkie, apetyczne, a jednocześnie doskonale zaspokajające apetyt.
Szparagi są też dobrymi warzywami dla zdrowia. Mają wiele witamin i mikroelementów, których brakuje w innych produktach spożywczych. Tak naprawdę nie da się ich zastąpić niczym innym. A jak je przygotowywać?
Jak obrać szparagi, by następnie móc z nich stworzyć coś naprawdę ciekawego?
Oczywiście każdy kucharz czy nawet zwykły amator gotowania może mieć swoją własną technikę obierania szparagów. Najlepiej zatem przetestować samodzielnie kilka tych praktycznych metod i potem dopiero zdecydować się na posługiwanie się tą najłatwiejszą. A jak może ona wyglądać? Szparagi na samym początku należy oczywiście wyciągnąć z opakowania. Zazwyczaj sprzedawane są one pod postacią zwartych pęków – należy rozwiązać łączące je sznureczki lub druciki, a potem przejść do samego mycia szparagów.
Mimo iż warzywa zazwyczaj się obiera, lepiej i tak opłukać je pod bieżącą wodą, aby usunąć większe zanieczyszczenia, pyłki czy same bakterie. Następnym krokiem będzie usunięcie końcówek. Zazwyczaj mają one bardzo twardą strukturę, dlatego najlepiej po prostu je odłamać i wyrzucić lub pozostawić do wywaru, którego smak zostanie dzięki nim wzmocniony i zintensyfikowany.
Pod odrzuceniu brzydkich i twardych końcówek szparagi można już spokojnie obrać. A czym i jak obrać szparagi? Najprościej można to zrobić z pomocą zwykłej obieraczki do warzyw. Należy jednak uważać na to, aby nie naruszyć samego wierzchołka warzyw. Szparagów nigdy nie obiera się w całości.
Szparagi są zdrowe, niskokaloryczne i pyszne. Dają kucharzowi wiele zróżnicowanych możliwości – bez trudu da się z nich przygotować wyjątkowo aromatyczne sosy, pożywne zupki, kremy, sałatki i liczne potrawki. Szparagi często stają się też dodatkami do tradycyjnych obiadów i zastępują klasyczne surówki bądź kiszoną kapustę. Mimo iż mają wiele wspaniałych zalet, Polacy niestety nieczęsto po nie sięgają.
Zazwyczaj po prostu nie chcą poświęcać dodatkowego czasu na obieranie i przygotowywanie warzyw do samego gotowania. A ten czas mogą na szczęście spokojnie zaoszczędzić. Wystarczy, że zdecydują się na zakup bardzo cienkich zielonych szparagów, których praktycznie w ogóle nie trzeba obierać. Oczywiście jeśli okaże się, że ich powierzchnie są pokryte dziwnymi plamkami czy kropkami, trzeba będzie je wyciąć. Rzadko kiedy jednak do tego dochodzi.
Jak obrać szparagi?
Jak widać nie jest to trudne czy nawet czasochłonne zadanie. Po przygotowaniu warzyw warto je natomiast od razu ugotować, aby następnie podać je razem z obiadem lub zjeść w chwili odczuwania niewielkiego apetytu. A jak gotować szparagi? Po ich umyciu i obraniu należy umieścić je w garnku z zagotowaną wodą. Można dodać do niej szczyptę soli i pół łyżeczki cukru, aby w trakcie gotowania przyprawy przeniknęły do głębszych warstw samych warzyw.
Szparagi powinno się gotować w pozycji pionowej. Najlepiej zatem związać je jakimś sznurkiem lub otoczyć gumką recepturką, by pod wpływem grawitacji nie zaczęły się przewracać. Wierzchołki warzyw powinny natomiast znajdować się ponad powierzchnią wody. Są one bowiem tak miękkie, że nie wymagają długiego gotowania.
A jak długo należy gotować takie szparagi? Zazwyczaj ich obróbka termiczna trwa od pięciu do piętnastu minut. Czas gotowania zależy od rodzaju kupionych warzyw, ich grubości, koloru oraz samego gatunku. Po upływie kilku minut wystarczy wyciągnąć jednego szparaga z wody i spróbować, czy jest on już idealnie miękki i soczysty.
Nie należy jednak przesadzać zbyt długim czasem gotowania warzyw. Jeżeli będą one przetrzymywane we wrzątku przez kilkadziesiąt minut, stracą swoją naturalną elastyczność, staną się przesadnie miękkie i nikomu raczej nie będą smakować.