Dlaczego warto wdrożyć w firmie system MES?

0
1312
Dlaczego warto wdrożyć w firmie system MES?

Szukasz sposobu na to, by usprawnić zarządzanie produkcją w swojej firmie? Warto zainwestować w nowoczesny system informatyczny, dzięki któremu nie tylko poprawi się organizacja i wydajność pracy, ale i sprawnie wdrożysz innowacje. Warto zwrócić uwagę na zaawansowany system MES.

System MES – nowoczesny system informatyczny, który wspiera organizację produkcji

System MES (z języka angielskiego Manufacturing Execution Systems) to system, który łączy w sobie elementy oprogramowania i automatyki. Zawiera również nowoczesne urządzania elektroniczne, takie jak komputery operatorskie i skanery. To pozwala skutecznie kontrolować sytuację w całej firmie.

System MES jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych systemów zarządzania produkcja dostępnych na polskim rynku. Wielu przedsiębiorców wskazuje, że jest to bardzo kompleksowe rozwiązanie, które pozwala skutecznie zintegrować zarządzanie procesami produkcji z planowaniem strategii biznesowej.

Efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjnym

System MES pozwala skutecznie sprawować kontrolę nad całą firmą produkcyjną. Pozwala on uzyskać szczegółowe dane, dzięki którym dokładnie poznamy przebieg każdego z etapów produkcji. To sprawia, że jeśli dojdzie do błędu lub awarii, od razu będziemy wiedzieć, co się stało.

Z drugiej strony, wykorzystanie systemu MES może w znaczący sposób przełożyć się również na wzrost wydajności produkcji. Panel kontrolny systemu pozwala na to, by na bieżąco śledzić w jaki sposób działają poszczególne maszyny czy obserwować ewentualne przestoje. Umożliwienie szybkiej reakcji w czasie awarii sprawia, że przedsiębiorstwo nie ponosi kosztów związanych z przerwą w produkcji, które w niektórych sytuacjach mogą być ogromne.

Najważniejsze zalety systemu MES

Jako pierwszą z zalet systemu MES warto wymienić właśnie możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym postępów produkcji. To sprawia, że przedsiębiorcy chętnie wybierają system MES spośród innych, podobnych rozwiązań. Warto również wspomnieć o tym, że system MES wylicza wskaźnik OEE i pozwala na kontrolę wydajności zarówno całego zakładu, jak i każdej z maszyn lub linii produkcyjnych.

System MES pozwala również na uzyskanie znaczącej poprawy jakości. Nie tylko monitoruje czas pracy maszyn, ale i gromadzi informacje o wadliwych produktach. Co również bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorców, obsługa panelu kontrolnego jest bardzo prosta, intuicyjna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here