Wieliczka – atrakcje w mieście

0
1690
kopalnia wieliczka

Miasto Wieliczka znajduje się w województwie małopolskim. Obecnie ma blisko dwadzieścia cztery tysiące mieszkańców. Region ten rozwija się już od XIII wieku gdzie prowadzone były wydobycia.  Dzisiaj kopalnia soli, która się tam znajduje jest atrakcją turystyczną i chce ją zobaczyć mnóstw osób. Warto wspomnieć o tym, że jest to jedyne takie miejsce na świecie i odwiedzane jest przez przeszło milion turystów rocznie.  Wieliczka położona jest bardzo blisko Krakowa, dlatego jest tak często odwiedzana przez turystów pojawiających się w tamtym regionie.  Pierwsze informacje o Wieliczce znaleźć można już w IX wieku.  Był to bardzo ważny region o gdzie toczyło się na przestrzeni wieków wiele wojen.

Atrakcje w mieście

W Wieliczce można znaleźć Zespół Kościelno-Klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów oraz Kościół św. Klemensa. Warto zobaczyć również Zamek Żupny datowany na XIII wiek.  Zamek był wielokrotnie przebudowanych, ponieważ w wyniku działań wojennych był często niszczony.  Obecnie znajduje się tam Muzeum z pracowniami dla naukowców i konserwatorów.  Pałac Knopków to kolejne ważne miejsce w historii miasta. Powstał w XVIII wieku. Na liście atrakcji znajduje się też Pałac Przychockich powstały w XVIII wieku.  Jeśli jesteśmy w mieście to trzeba udać się na Rynek Górny.

Odległość pomiędzy tym rynkiem w Wieliczce, a tym w Krakowie wynosi w linii prostej trzynaście kilometrów.  Rynek w Wieliczce powstał na kanwie średniowiecznego układu szachownicowego. Mamy nie tylko rynek Górny, ale również Rynek Dolny.  Miłośnikom literatury warto zaproponować odwiedzenie pomnika wieszcza narodowego Adama Mickiewicza.  W mieście było kilka synagog i można je jeszcze do dzisiaj zobaczyć. Są w różnym stanie i nie pełnią już żadnej funkcji religijnej. Miasto ma również kilka parków i warto byłoby obejrzeć. Mamy tam stawy i wiele innych atrakcji, które na pewno i starszym osobom i młodszym przypadną do gustu.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Miejscem numer jeden, jeśli chodzi o zwiedzanie miasta jest oczywiście Kopalnia Soli. To miejsce unikatowe i niesamowicie oryginalne. Nie da się go porównać z żadnym innym, jakie do tej pory zwiedzaliśmy. Można oglądać pałace, zamki i piękne widoki, ale zejście pod ziemię to jest super atrakcja dla wszystkich chcących przeżyć przygodę i poczuć ten niesamowity klimat. Odbywa się tam wiele koncertów i innych uroczystości. To miejsce przyciąga jak magnes i trzeba tam pojechać żeby się o tym przekonać.  Od ponad dwudziestu lat kopalni nic nie wydobywa i nastawiła się jedynie na zyski z turystyki.

To, co jest charakterystyczne dla kopalni to sieć podziemnych korytarzy i dwa tysiące komór oraz grot kryształowych.  Długość wszystkich chodników znajdujących się pod ziemią to ponad trzysta kilometrów. Najgłębszy poziom schodzi, aż na 327 metrów pod ziemię. Dla wszystkich zwiedzających najgłębiej pozwalają zejść na 135 metrów, co jest naprawdę bardzo dobrym osiągnięciem. Na samym dole jest cały czas stała temperatura w granicach piętnastu stopni Celsjusza. Można zobaczyć wiele komór jak chociażby Kaplica św. Kingi.

Można podziwiać solne rzeźbi, urządzenia do wydobywania i transportu soli.  Schodząc na ostatni trzeci poziom zobaczymy między innymi kierat konny z XVII wieku, kryształy z kryształowych grot czy kolejkę konną z XIX w.  Korzystanie ze wszystkich atrakcji kopalni nie tylko wpływa pozytywnie na to jak postrzegamy to miejsce, ale również na nasze zdrowie. Im dłużej tam jesteśmy tym dłużej inhalujemy się solą, co wpływa bardzo dobrze na poprawę naszego zdrowia.

Po skończonej wycieczce warto zatrzymać się w dobrym hotelu np. – Soray

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here