Samobadanie piersi – kiedy je wykonać i dlaczego warto? 

0
1333
samobadanie piersi

Samobadanie piersi jest to podstawowe badanie w kierunku raka piersi. Powinno być ono wykonywane raz w miesiącu przez każdą kobietę, która ukończyła 20 rok życia. Wykonanie badania powinno odbywać się zaraz po miesiączce, ponieważ wtedy piersi są mniej obrzęknięte i bardziej podatne na dotyk. Należy pamiętać, że nie każdy wykryty guzek jest groźny. Większość tego typu zmian posiada łagodny charakter. Dlaczego samobadanie piersi jest tak ważne? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/samobadanie-piersi-kiedy-zaczac-jak-wykonywac/ 

Samobadanie piersi – dlaczego warto je wykonywać? 

Samobadanie piersi jest to podstawowe badanie, które pozwala na wykrycie zmian w strukturze piersi. Nie jest ona badaniem, które pozwala postawić dokładną diagnozę. Możliwe jest jednak wykrycie większych zmian w strukturze piersi, natomiast nie można dowiedzieć się nic o ich charakterze. W takim celu konieczne jest wykonywanie odpowiednich badań diagnostycznych. 

Czynnikami, które powodują ryzyko raka piersi i znacząco zwiększają zachorowanie na ten nowotwór są: 

  • rodzinne występowanie raka piersi, 
  • wiek powyżej 50 roku życia, 
  • predyspozycje genetyczne, 
  • długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub hormonalnej terapii zastępczej. 

Rak piersi przez długi czas może rozwijać się w sposób bez objawowy, a kiedy pojawiają się pierwsze objawy, mogą one mieć postać: 

  • zmian w kształcie piersi, 
  • wyciągnięcia brodawek, 
  • pojawienia się nietypowej wydzieliny z sutków, zaczerwienienia i zgrubienia skóry, 
  • owrzodzenia skóry piersi, 
  • bolesności piersi, 
  • pojawienia się węzłów chłonnych w dole pachowym. 

W jaki sposób przebiega samobadanie piersi? 

Samobadanie piersi podzielone jest na trzy etapy. Obejmuje ono badanie przed lustrem, pod prysznicem oraz w pozycji leżącej. Samobadanie przed lustrem polega na w wykonaniu następujących czynności: 

stanie prosto przed lustrem i uniesienie rąk, zwracanie uwagi na pojawienie się zmian w kształcie oraz wielkości piersi, a także zmian w odcieniu i wyglądzie skóry, ściskanie brodawki sutkowej palcami i obserwowanie, czy nie pojawia się wydzielina. 

Badanie piersi pod prysznicem polega na uniesieniu lewej ręki i oparciu dłoni z tyłu głowy. Następnie rozpoczyna się badanie trzema palcami należy zataczać drobne kółeczka w dwóch piersi z góry na dół i z powrotem. Taką samą czynność należy wykonać na drugiej piersi. 

Samobadanie piersi, które wykonywane jest w pozycji leżącej polega na wysunięciu poduszki lub zwiniętego ręcznika pod lewy bark. Lewą ręką należy wsunąć pod głowę, a trzema palcami drugiej ręki wykonywać badanie, które polega na wykonywaniu kilku rodzajów ruchów.

Należą do nich: 

Ruch w formie okręgu– polega na zataczanie największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym małe kółka prostopadłe do kierunku ruchu i Przesuwając się ruchem spiralnym zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do brodawki sutkowej. 

Ruch promienisty – polega na podzieleniu piersi podobnie do tarczy zegara oraz przesuwać dłoń od brodawek w kierunku 12, a następnie 1, 2, 3, zaczynając od niewielkiego koła, aż zostanie zbadana cała pierś. 

Ruch góra dół – polega na podzieleniu piersi na wąskie pionowe paski, a następnie kieruje się ruchem ręki na przemian do góry i dołu, zataczając przy tym małe kółka. 

Kiedy wyczuwa się jakąkolwiek zmianę, podczas wykonania powyższych badań, zalecany jest udanie się do lekarza, który zleci wykonanie dodatkowych badań, takich jak USG piersi lub mammografia. 

Zobacz też: http://www.istaszow.pl/badania-tarczycy-nadczynnosc-i-niedoczynnosc-tarczycy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here