Pakowanie do transportu

0
1566
pakowanie do transportu

W dzisiejszych czasach wymiana towarowa stoi na bardzo wysokim poziomie. Towary przewożone są z jednego końca świata na drugi. Na transportowane asortymenty składają się głównie sprzęty elektroniczne, maszyny urządzenia, żywność, odzież itd. Dla zachowania płynności obrotu towarami potrzebny jest również odpowiedni transport. Największym jego wyzwaniem jest bezpieczne przewiezienie towarów do punktu docelowego.

W związku z dużą różnorodnością przewożonych towarów ich transport wymaga indywidualnego zabezpieczenia. Szczególnie w odniesieniu do różnych dróg, za których pośrednictwem transportowane są towary. Najbardziej problematyczne bywa przewożenie przedmiotów o dużych rozmiarach, a także niestandardowym kształcie. Znaczenie ma również waga towarów, wrażliwość na wstrząsy czy też wrażliwość na wilgoć. W związku z tym nieodłącznym elementem transportu jest usługa pakowanie do transportu. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa przewożonych towarów. Brak odpowiedniego opakowania niesie ryzyko nieodpowiedniego wykonania transportu.

Pakowanie do transportu lądowego

Najbardziej popularnym rodzajem transportu towarów jest transport lądowy. Stanowi on również część łańcucha w transporcie morskim. Opiera się on głównie o przewóz samochodami lub też pociągami. Wbrew pozorom przygotowanie towarów do transportu wymaga równie precyzyjnego pakowania jak w przypadku transportu lotniczego czy morskiego.
Proces pakowania towarów do transportu lądowego wymaga takiego zabezpieczenia towarów b był zachować ich bezpieczeństwo w warunkach drogowych. Podstawowym elementem do przewożenia towarów są palety. Innym rodzajem opakowań do tego rodzaju transportu są skrzynie drewniane lub ażurowe. Pakowaniem do transportu lądowego lotniczego oraz morskiego zajmuje się firma https://opakodrew.com

Do grupy zabezpieczeń chroniących towary przed uszkodzeniami czy działaniami czynników środowiskowych w służą między innymi: folie i saszetki antykorozyjne, folie barierowe ALU, folie bąbelkowe termokurczliwe lub PE. Kiedy zachodzi taka potrzeba towar przed umieszczeniem w skrzyni otrzymuje dodatkowa pakowanie próżniowe. Drugim rodzajem zabezpieczeń, są zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Należą do nich rozpory, pasy mocujące oraz różnego rodzaju spinki. Ich zadaniem jest zapobieganie przesuwaniu się towaru wewnątrz skrzyni.

Pakowanie do transportu morskiego

Drugim pod względem popularności jest transport morski. Jaką dużą zaletą są niskie koszty, a także niska wypadkowość. Jednakże oprócz zalet posiada także i wadę. Związane są one bezpośrednio z warunkami panującymi na statkach. Towar transportowany za pośrednictwem statków narażony jest na działanie wilgoci, zmiany temperatury, braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a także wysoki stopień zasolenia. W związku z tym bardzo istotne jest, żeby towar załadowany na statek był odpowiednio spakowany podstawowym elementem pakowania są skrzynie ażurowe palety i podesty drewniane. Najważniejsze jednak jest sztauowanie ładunków w kontenerach. Ma to ogromne znaczenie podczas ewentualnego wystąpienia sztormów na morzu.

Transport lotniczy

Trzeci rodzaj przewożenia towarów to transport lotniczy. W większości są to przesyłki małe, typu listy i paczki pocztowe, jednak coraz większą popularnością również cieszy się transport towarów wielkogabarytowych. Jednakże w przypadku tego rodzaju transportu paczka musi być odpowiednio zapakowana. Oprócz tego istotne jest również, żeby produkty wysyłane transportem lotniczym nie znajdowały się na liście niebezpiecznych materiałów. Dlatego dla tego typu towarów wprowadzono odpowiednie naklejki, które pomagają w identyfikacji towaru.

Ponadto do pakowania stosuje się materiały chroniące towar przed wilgocią, zmianą ciśnień czy też przesuwaniem. Opakowania służące do transportu lotniczego muszą spełniać wszelkie regulacje przewoźników lotniczych IATA. Pod uwagę należy również wziąć takie czynniki jak: tryb samolotu wybranego do transportu, właściwości higroskopijne pakowanego towaru, waga i wymiary ładunku, nacisk towaru na jeden metr kwadratowy, odległość przelotu, wrażliwość towaru na wibracje, możliwość magazynowania i przeładunku towarów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here