Obróbka CNC – jakie są możliwości tych urządzeń?

0
1078
Obróbka CNC

Obrabiarki CNC (Computerized Numerical Control) to urządzenia, najczęściej tokarki czy frezarki, które zostały wyposażone w mikrokomputer umożliwiający zaprogramowanie i zautomatyzowanie procesu produkcji. Dzięki temu, po wstępnym zaprogramowaniu urządzenia, możliwy jest nieprzerwany proces produkcyjny polegający na skrawaniu produktu surowego, by pozostał z niego tylko produkt końcowy.

Porównanie obrabiarek CNC z manualnymi

Dawniej człowiek musiał samodzielnie operować narzędziami frezarskimi lub tokarskimi, było to związane z męczliwością, ryzykiem błędów i zwiększonymi ubytkami wytracanego materiału. Maszyny sterowane numerycznie nie męczą się, a dzięki postępowi technologicznemu nawet nie nagrzewają się tak bardzo. Dzięki temu możliwy jest nieprzerwany i seryjny proces produkcyjny po jednorazowym zaprogramowaniu urządzeń. Dodatkowo urządzenia CNC są niezwykle precyzyjne, uwzględniają nawet rodzaj materiału, na jakim pracują, minimalizują ilość odpadów, jakie wytraca się podczas skrawania. Dzięki maszynowej precyzji obrabiarki CNC są w stanie wykonać produkty, które nie mogłyby powstać ludzką ręką. W przeciwieństwie do nich, manualne obrabiarki zyskują przewagę tam, gdzie wykonać należy jedynie prostą pracę – nie trzeba programować zadań. Są one także znacznie tańsze – zarówno jeśli chodzi o koszt zakupu, jak i serwisowania.

Zastosowanie obrabiarek CNC

Z drugiej jednak strony zakup droższych urządzeń CNC szybko się zwraca – produkcja jest nieporównywalnie szybsza. Maleją także koszty pracy – jedna osoba może obsługiwać nawet kilka urządzeń i nie musi brać czynnego udziału w procesie produkcji. Zminimalizowane są także straty w materiałach surowych poddawanych obróbce. Więcej dowiesz się w tym miejscu https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka. Zastosowanie urządzeń CNC jest więc rozwiązaniem bardziej przyszłościowym i w dłuższej perspektywie tańszym oraz wydajniejszym. Technologia CNC umożliwia pracę na różnych materiałach – od metali i ich stopów, przez drewno i tworzywa sztuczne, aż po piankę wykorzystywaną na przykład w przemyśle meblowym. Obrabiarki CNC są więc powszechnie stosowane w wielu branżach i gałęziach przemysłu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here