Jak uszyć roletę rzymską

0
1866
roleta w biurze

Roleta rzymska jest w ostatnim czasie hitem w kategorii dekoracji okien. Prezentuje się modnie, estetycznie i jest bardzo elegancka. Świetnie pasuje do wnętrz nowoczesnych, na przykład urządzonych w stylu skandynawskim lub prowansalskim. Tego typu roleta doskonale sprawdzi się w salonie, kuchni, jadalni, w sypialni, łazience, a także w pokoju młodzieżowym czy dziecięcym.

Rolety rzymskie dostępne są w sklepach z firanami, w sklepach zajmujących się sztuką dekoracji okien, a także w sklepach internetowych.
Osoby, które posiadają podstawowe pojecie na temat szycia, znają się na obsłudze maszyny, znają podstawowe techniki aby szyć poprawnie i mają zdolności manualne mogą taką roletę wykonać własnoręcznie, co pozwoli zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy.
Zastanawiając się jak uszyć roletę rzymską warto odwiedzić strony i blogi internetowe, gdzie w dokładnym opisie objaśnione są poszczególne kroki.

Bardzo pomocne są filmiki zamieszczane na stronach internetowych, gdzie można zobaczyć szycie i montaż rolety.
Na wstępie należy zakupić patyczki usztywniające, tasiemkę niezbędną do zawieszenia rolety, materiały potrzebne do stworzenia mechanizmu swojej rolety rzymskiej. Nabyć trzeba przede wszystkim odpowiedni materiał. Jego kolor jak i wzór można idealnie dopasować do pozostałej aranżacji danego pomieszczenia, gdyż sklepy z tkaninami oferują bardzo bogaty wybór tkanin o różnych teksturach, grubościach w wielu wersjach kolorystycznych.

Chcąc uszyć roletę rzymską, w pierwszym kroku należy ustalić jej docelowy wymiar. W tym celu należy dokładnie wymierzyć otwór okienny bądź mechanizm dotychczasowej rolety. Po otrzymaniu wymiarów należy przygotować wykrój rolety. Na tym poziomie prac należy zastanowić się czy roleta wykonana będzie z jednego czy dwóch kawałków tkanin.
Tak zwana roleta duo, może być wykonana z dwóch warstw materiału o różnej grubości.

jak uszyć roletę rzymską

Pierwsza warstwa materiału to zazwyczaj delikatny tiul a wierzchnia warstwa jest mięsista i bardziej zaciemniająca, imitująca roletę. Każda z warstw posiada osobny mechanizm do regulacji długości. Taka roleta jest bardzo praktyczna, prezentuje się niezwykle ciekawie i oryginalnie, jednak samodzielne wykonanie takiego modelu wymaga dużej wprawy i doświadczenia w szyciu tego rodzaju rolet, jest pracochłonne i bardziej skomplikowane. W przypadku braku doświadczenia na początek lepiej jednak jest wykonać roletę rzymską pojedynczą.

Aby otrzymać wykrój do wymiarów rolety należy dodać do szerokości kilka centymetrów po każdej ze stron w celu zrobienia zakładek. Do długości także należy doliczyć kilka centymetrów, które będą wykorzystane w celu podwinięcia dołu i góry rolety i na wszycie taśmy potrzebnej do zawieszenia rolety. Roleta może być zawieszona także na tradycyjny karnisz. W tym celu do góry rolety należy doszyć specjalne oczka.

Oczywiście niezbędne jest zachowanie zapasu na tkaninie na charakterystyczne dla tego rodzaju rolet tuneliki, w których zostaną zamontowane specjalne patyczki usztywniające roletę. Zapas na tuneliki musi odpowiadać szerokości patyczków.
Po wykrojeniu materiału i określeniu ilości tunelików, materiał należy przygotować do szycia. Przed przystąpieniem do szycia daną tkaninę trzeba bardzo dokładnie wyprasować i zaprasować niezbędne elementy. Dobrym pomysłem jest zaznaczenie na wykroju po lewej stronie tkaniny linii pomocniczych. Bardzo istotne jest także aby wykonać linie pomocnicze na tuneliki.

Można je wykonać na prawej stronie materiału, gdyż ułatwi dalszą to pracę. Zaprasowane brzegi należy podwinąć na szerokość około jednego centymetra. Tą samą czynność należy wykonać z dołem i górą rolety. Na samym końcu niezbędne jest zaprasowanie linii pomocniczych pod tuneliki. Gdy wszystkie zaprasowania są gotowe można przystąpić do szycia.

roleta rzymska

Szycie najlepiej jest rozpocząć od dłuższych boków materiału, jak najbliżej wewnętrznego brzegu podwinięcia. Następnie należy przystąpić do zszywania uprzednio zaprasowanych tunelików. Szyć należy około pół centymetra od brzegu zaprasowania pojedynczego tunelu.
Na samym końcu należy przyszyć odpowiednią taśmę na górze rolety rzymskiej i zamontować niezbędny mechanizm. Przed zawieszeniem otrzymanej rolety na oknie w otrzymane tuneliki należy wsunąć patyczki.

Niezwykle ważne jest aby każdy tunelik był takiej samej szerokości oraz aby zachować między tunelami identyczne odstępy aby roleta zwijała się równomiernie.
Koszt wykonania rolety rzymskiej własnoręcznie wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od jakości wybranej tkaniny.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here