Jak pisać list motywacyjny

0
1509
jak pisać list motywacyjny

Udział w procesie rekrutacyjnym, który jest prowadzony u danego pracodawcy, może czasami napotykać na znaczne przeszkody. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej ilości wniosków i dokumentów. Wymogi formalne mogą niejednokrotnie przyprawić nas o zawroty głowy. Nie należy jednak nadmiernie się tym przejmować, ponieważ wielu pracodawców stawia przede wszystkim na kreatywność swoich przyszłych podwładnych. Dlatego zdecydowanie lepiej jest posiłkować się swoją inwencją twórczą niż trzymać się ściśle regulaminów i innych wytycznych.

Podstawowym dokumentem, który należy przedstawić w trakcie procesu rekrutacji, jest CV. Jest to uproszczona forma życiorysu, w ramach której kandydat podaje podstawowe dane o swoje. Bardzo ważne jest, aby znalazły się tam informacje dotyczące dotychczasowego przebiegu zatrudnienia. Warto wskazać, że każda ujawniona tam okoliczność może okazać się bardzo pomocna.

Dlatego nie należy ograniczać się do kilku pracodawców, lecz wskazać wszystkich. Dobre wrażenie robią osoby, które legitymują się znacznym stażem pracy w placówkach różnego typu. Ponadto należy wykazać własne wykształcenie od czasów liceum wzwyż. Dzięki temu pracodawca będzie mógł z łatwością ocenić, czy jesteśmy osobami stawiającymi na stały rozwój swoich kompetencji.

klawiatura

Wiele zakładów pracy wymaga, aby został im dodatkowo przedstawiony list motywacyjny. Obejmuje on swobodną wypowiedź kandydata i jego ocenę własnej aplikacji. Dla wielu pracodawców taki dokument ma elementarne znaczenie i często to on decyduje, czy dana osoba zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną przeprowadzaną przy udziale komisji rekrutacyjnej. Dlatego każda osoba, której zależy na uzyskaniu dobrze płatnej pracy powinna wiedzieć jak pisać list motywacyjny. Pozwoli to na uniknięcie wielu problemów i sprawienie, że kandydatura będzie wyglądała w pełni profesjonalnie.

Pisanie listu motywacyjnego warto zacząć od wskazania okoliczności, które uzasadniają ubieganie się o pracę w danym zakładzie pracy. Aby prawidłowo napisać tą część, niezbędne jest zasięgnięcie informacji na temat potencjalnego pracodawcy. Warto prześledzić dokładnie jego historię oraz inne elementy, które mają znaczenie dla obecnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Należy wybrać te, które z naszego punktu widzenia wydają się najistotniejsze. Gdy mamy określony profil danej firmy, należy wykazać, jaki mamy interes w uzyskaniu zatrudnienia. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ konieczne jest wskazanie kompetencji osobistych, które uzasadniają kandydaturę do piastowania określonego w formularzu rekrutacyjnym stanowiska.

W dalszej części listu motywacyjnego warto wymienić cechy charakteru, które są niezwykle istotne w wykonywaniu danej pracy. W tej mierze warto odwołać się do przymiotów, które bez wątpienia posiadamy. Każda osoba o usposobieniu stanowczym i władczym powinna wskazać na umiejętność szybkiego formułowania własnych myśli i podejmowania decyzji. Niezbędne wydaje się także położenie akcentu na zdolności przywódcze. Jest to warunek kluczowy dla osoby ubiegającej się o stanowisko kierownicze. Nie bez znaczenia pozostają także umiejętności analityczne oraz samodzielność w wykonywaniu powierzonych zadań.

W dobrym tonie jest również wskazanie umiejętności pracy w grupie

Każdy powinien wiedzieć, że czasy indywidualizmu już dawno minęły. Aby firma osiągnęła sukces, niezbędne jest współdziałanie poszczególnych działów. Tworzą one jedną całość, która musi funkcjonować niezwykle sprawnie. W momencie, gdy zawodzi jeden z mechanizmów, obroty przedsiębiorstwa znacząco spadają. Dlatego przez pracodawców pożądane są osoby przyjazne otoczeniu, które potrafią współdziałać i nie mają najmniejszych problemów z pracą w grupie.

pisze list motywacyjny

Jeżeli chodzi o stronę formalną listu motywacyjnego, to powinna ona wyglądać niezwykle schludnie. Należy wypośrodkować najważniejsze nagłówki oraz używać interlinii. Podstawowym elementem wydaje się też być podział listu na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. W tej ostatniej części warto poprosić o pozytywne rozpatrzenie kandydatury. Taki zabieg jest bardzo ceniony przez pracodawców, ponieważ odczuwają oni, że danej osobie szczególnie zależy na uzyskaniu zatrudnienia.

Nie bez znaczenia pozostają także pomysły, jak można rozwinąć działalność danego przedsiębiorstwa. Jak już wspomniano, w cenie są zawsze pracownicy kreatywni, którzy nie boją się wyzwań. Oczywiście wszelkie kompetencje należy wykazywać odpowiednim doświadczeniem zawodowym, odbytymi szkoleniami oraz udziałem w konferencjach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here