Jak obliczyć medianę

0
2307
jak obliczyć medianę

W każdej szkole jest bardzo wiele różnych przedmiotów dostępnych dla uczniów. Nie każdy z nich dopasuje się do tego, jak działa umysł danego ucznia. W niektórych przypadkach bowiem, uczniowie po prostu nie są w stanie nadążyć za tym z jaką szybkością przedstawiane są nowe zagadnienia i koncepty podczas lekcji. Tymczasem program nauczania jest bardzo sztywnym schematem, z którego nie mogą się wyrwać nawet nauczyciele, którym naprawdę zależy aby odpowiednio nauczyć wszystkiego swoich uczniów.

Przerwy robione po to aby każdy miał szansę dogonić bardziej uzdolnione jednostki prowadzą tylko do tego, że później cała klasa ma duże ubytki w nauce, bo rok szkolny jest zbyt krótki aby dokończyć cały program. Tego typu sytuacje są szczególnie nagminne jeżeli chodzi o taki przedmiot jak matematyka. Matematyka stanowi olbrzymie problemy w szkołach. Można to łatwo zaobserwować po tym jak wyglądają wyniki z egzaminu maturalnego.

Choć matematyka jest podstawowym przedmiotem, nauczanym przez całą długość edukacji podstawowej oraz licealnej, mimo to w wielu przypadkach uczniowie na poziomie licealnym nie są w stanie zdać matury, której koncepcją jest to, aby sprawdzić naprawdę najprostsze zagadnienia matematyczne. Są to zagadnienia wpajane przez praktycznie cały czas, a mimo nie każdy uczeń jest w stanie ich opanować.

Można to zauważyć na prostym przykładzie, takim jak popularne zadanie o tym, jak obliczyć medianę. Co prawda mediana jest jednym z zagadnień statystycznych, które rzadko są używane podczas lekcji licealnych, a znacznie częściej na studiach. Jednakże mediana jest częścią programu matematyki nauczanej w liceum i każdy uczeń powinien mieć o niej pewne pojęcie.

Tymczasem bardzo często to, jak obliczyć medianę, całkowicie przerasta uczniów, co pokazuje że mają oni dosyć duże łuki w swojej wiedzy matematycznej wyniesionej prosto z liceum. A jest to tym bardziej przerażające, że mediana jest niesamowicie prostym konceptem i jej obliczanie jest zazwyczaj niezwykle łatwe.

kalkulator

Jak obliczyć medianę?

Otóż najpierw trzeba skupić się na tym, czym mediana tak właściwie jest. Mediana natomiast to po prostu wartość środkowa. Co to tak naprawdę oznacza? A otóż jeżeli ma się zakres pewnych liczb, to w zakresie tym należy wskazać liczbę środkową. Jest to niezwykłe łatwe do wyjaśnienia jeżeli zakres liczb ma w sobie nieparzystą ilość liczb.

Wtedy to mediana jest po prostu liczbą, która występuje idealnie w środku tego ciągu liczbowego. Dla przykładu można wziąć ciąg liczb całkowitych od 1 do 9. Medianą takiego zakresu liczbowego jest oczywiście liczba 5. Przed nią występują cztery liczby z ciągu, a także i za nią występują kolejne cztery liczby. Zatem w tym przypadku 5 jest środkową wartością, czy medianą.

To jak obliczyć medianę kiedy ma się do czynienia z ciągiem parzystym jest także proste, ale może stanowić odrobinę więcej problemów jeżeli chodzi o to, aby sobie to zobrazować w umyśle i tym samym mieć ułatwione zadanie. Jednakże jest to jak najbardziej wykonalne i nie ma żadnych powodów na to, aby się niepotrzebnie zniechęcać.

W momencie gdy ma się do czynienia na przykład z ciągiem liczb od 1 do 10, to jak obliczyć medianę najpierw wymaga znalezienia dwóch liczb środkowych tego ciągu, a następnie wyliczenie ich średniej arytmetycznej. W ciągu od 1 do 10 liczbami środkowymi są oczywiście liczby 5 oraz 6. Wynika to z tego, że zarówno od 1 do 5 występują cztery liczby całkowite, jak i od 6 do 10 występują cztery liczby całkowite.

mediana

Następnie należy dodać do siebie obie liczby środkowe, czyli 5 do 6. Wynikiem jest oczywiście liczba 11. Jednakże tym czego szuka się w tym konkretnym przypadku jest średnia arytmetyczna liczb środkowych. Zatem ich suma musi być podzielona przez ich ilość – czyli 11 przez 2. Wynikiem okazuje się być liczba 5,5.

Należy też pamiętać, że kiedy w zadaniu podane są wartości nieuporządkowane, zanim rozpocznie się liczenie mediany, konieczne jest ich uporządkowanie od najmniejszego do największego. Potem to jak obliczyć medianę jest już jak najbardziej oczywiste.

Zatem widać, że mediana naprawdę stanowi jedno z podstawowych zagadnień matematycznych i nie jest na tyle skomplikowana aby sprawiać wiele problemów. Jednakże w razie jakichkolwiek komplikacji to jak obliczyć medianę można bardzo łatwo pojąć chociażby z Internetu, gdzie obecnych jest wiele ciekawych kursów wprowadzających do statystyki lub po prostu opisujących podstawy nauczania z liceum. Zatem jeżeli ktoś naprawdę będzie chciał się nauczyć matematyki, zawsze znajdzie sposób na sukces.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here