Jak dobrać lampę do wnętrza – praktyczne porady ułatwiające wybór odpowiedniego oświetlenia

0
2071
Jak dobrać lampę do wnętrza

Oświetlanie to jeden z podstawowych elementów wyposażenia mieszkania. Dobrze dobrane lampy tworzą odpowiedni klimat, rozświetlają mieszkanie. Za pomocą lamp można oddzielić poszczególne strefy w pomieszczeniu. Wybierając lampę, warto zwrócić uwagę na kształt i wielkości wnętrza, ważna też jest jego funkcja i charakter.

Kuchnia – jaka lampa będzie odpowiednia?

Jak dobrać lampę do wnętrza kuchni, na co zwrócić uwagę? Kuchnia to miejsce, gdzie przygotowuje się żywność, liczy się w niej dokładność i higiena. Warto, aby światło w kuchni było mocne i funkcjonalne. Warto zdecydować się na kilka źródeł światła, które będzie można używać wedle potrzeb. Ważne jest oświetlenie sufitowe, które będzie oświetlać całe pomieszczenie. W kuchni idealnie sprawdzi się oświetlenie nad blatem roboczym. Powinno to być światło kierunkowe, świecące ku dołowi. Dzięki temu będzie można bez problemu przygotować posiłki lub spożyć kolacje w romantycznej atmosferze. W kuchni dobrze sprawdzą się ledy oraz halogeny. Wygląd lamp należy dobrać do stylu kuchni, mogą być proste lub bardziej ozdobne, pasujące do stylu klasycznego.

Jak lampa będzie pasować do salonu, łazienki czy pokoju dziecka?

Salon to główna, najbardziej reprezentacyjna część domu czy mieszkania. W nim spędza się najwięcej czasu, wypoczywa, ogląda, czyta i przyjmuje gości. Salon powinien być przytulny i ciepły, mieć swój niepowtarzalny klimat. Można to osiągnąć, wybierając odpowiednie oświetlenie. W salonie warto zamontować kilka źródeł światła, tj. lampę sufitową, kinkiety i dużą lampę stojącą. W ten sposób można wydzielić poszczególne strefy, tzn. strefą jadalną, strefę do odpoczynku czy zabaw z dziećmi. Lampa stojąca  będzie odpowiednia do doświetlenia stery przeznaczonej do czytania, a wiszące lamy sufitowe będą idealne do powieszenia nad stołem.

Jak dobrać lampę do wnętrza, tak aby pasowała do całego mieszkania? Oczywiście styl lamp zależy od stylu mieszkania. Do wnętrz minimalistycznych będą idealne duże lampy o prostych kształtach, w jasnych kolorach. W nowoczesnych mieszkaniach sprawdzą się lampy awangardowe, o wyraźnych kolorach i kształtach. Do wnętrz w stylu klasycznym lub retro idealne będą klasyczne żyrandole, lampki i plafony o tradycyjnych kształtach. Wybierając lampę do łazienki, warto zwrócić uwagę na moc światła. W łazience wykonuje się zabiegi higieniczne, które wymagają dokładności, więc oświetlenie musi być mocne i jasne. Dobrze, aby było punkowe, wtedy można oświetlić wybrane miejsce. W pokojach dla dzieci sprawdzi się jedna lampa sufitowa, lampa biurkowa oraz lampka nocna, przy której dziecko będzie mogło czytać czy odpoczywać.

Na pytanie, jaką dobrać lampę do wnętrza, nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielkości, stylu mieszkania oraz potrzeb jego mieszkańców. Oświetlenie musi być dopasowane do całego mieszkania, musi dopełniać jego aranżacje. Lampy nie tylko zapewniają światło, ale również tworzą indywidualny klimat pomieszczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here