Surowce farmaceutyczne – jak powstają i gdzie są wykorzystywane?

0
2209
Surowce farmaceutyczne – jak powstają i gdzie są wykorzystywane?

Konsumenci są coraz bardziej świadomi tego, z jakich produktów korzystają. I nie dotyczy to wyłącznie żywności czy kosmetyków. Podobnie jest różnego rodzaju lekami czy suplementami diety. Co warto o nich wiedzieć?

Jak pozyskuje się surowce farmaceutyczne?

Istnieje wiele źródeł, z których pozyskuje się surowce farmaceutyczne. Mogą one być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego, czy chemicznego. Nie zawsze wymagają też przetworzenia, by móc pełnić funkcję leczniczą. Jednym z takich surowców jest chociażby dermatol, który służy do zasypywania ran. Podobnie jest także wazeliną, która ma działanie natłuszczające i nie wymaga żadnej obróbki. Tego rodzaju surowce stanowią jednak zdecydowaną mniejszość. Pozostałe surowce wymagają obróbki, dzięki czemu można je wykorzystywać nie tylko w przemyśle farmaceutycznym. Stosuje się je bowiem także do przygotowania receptur o ściśle określonym składzie. Takie wytwory są znane nam pod nazwą leków robionych. Są to specjalistyczne preparaty wykonywane na zamówienie. Zazwyczaj takie receptury dotyczą rozmaitych maści o określonych właściwościach. Nie oznacza to jednak, że nie produkuje się w ten sposób innych lekarstw. Surowce farmaceutyczne stosuje się także podczas produkcji leków dla zwierząt. Są więc bardzo istotnym ogniwem medycyny.

Kiedy surowce farmaceutyczne są dopuszczane do użytku?

Aby surowce farmaceutyczne mogły zostać wykorzystane w procesie produkcyjnym, muszą najpierw spełnić określone normy. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed substancjami, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie, że wiele z nas chętnie sięga po różnego rodzaju leki i suplementy, które mają dostarczyć naszemu organizmowi witamin, czy składników budulcowych tkanki mięśniowej. Duże zapotrzebowanie na tego rodzaju preparaty sprawiło, że firmy farmaceutyczne wykorzystują coraz to nowsze surowce. Dlatego też zdecydowano się na stworzenie listy środków dopuszczonych do sprzedaży. Sprawdź tutaj więcej informacji na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Dzięki temu niebezpieczne produkty nie trafią do leków i nie zagrożą naszemu życiu i zdrowiu. W taki sposób odizolowano chociażby „dopalacze”, które doprowadziły do śmierci wielu młodych osób.

Czy surowce farmaceutyczne są sprzedawane na receptę?

Stworzenie listy surowców wiązało się także z podzieleniem jej na produkty dostępne na receptę i bez niej. Dzięki temu ograniczamy nadmierne stosowanie określonych środków oraz zwiększamy bezpieczeństwo ich użytkowania. Zasada ta dotyczy szczególnie leków wykonywanych na zamówienie. Do najbardziej znanych surowców zalicza się chociażby lanolina, glukoza, czy kwas borowy. Szerokie zastosowanie tych substancji sprawia, że są one obecne w wielu lekach. Przydają się w leczeniu zapalenia skóry, czy utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Tego rodzaju surowce farmaceutyczne pełnią bardzo ważną rolę. Co najważniejsze – mają naturalne pochodzenie, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na nasz organizm.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here