Przewlekłe zmęczenie – jakie mogą być przyczyny, takiego stanu?

0
1652
Przewlekłe zmęczenie - skąd się bierze?

Jeżeli każdego dnia ciężko jest się nam zwlec z łóżka, ciągle jesteśmy pozbawieni energii, niewyspani i na nic nie mamy ochoty, jest to sygnał że coś jest nie tak. W takiej sytuacji, przyczyną przewlekłego zmęczenia nie musi być zbyt mała ilość snu. Bardzo często taki stan jest wywołany stresem, anemią, zakażeniem układu moczowego, a nawet nadmiernym spożywaniem kofeiny.

Przyczyny przewlekłego zmęczenia

Przemęczenie – taki stan może zostać wywołany przez nadmierny stres. Dzieje się tak, ponieważ w niektórych sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie zaakceptować nasz organizm wydziela większą ilość kortyzolu. Kortyzol jest to tak zwany hormon stresu, gdy mamy go zbyt dużo w organizmie, odczuwamy zmęczenie.

Nadmiar kofeiny – mała kawa nikomu nie zaszkodziła, jednak gdy jej nadużywamy, mogą pojawić się problemy. Nadmiar sprawia, że kawa przestaje na nas działać. Wtedy pojawia się u nas przemęczenie. Żeby sobie z tym poradzić, powinniśmy ograniczyć ilość spożywanej kofeiny każdego dnia.

Przeczytaj też: http://www.istaszow.pl/roz-do-policzkow-czy-warto-stosowac/

Bezdech senny – zwykle ten problem dotyka osoby, które chrapią podczas snu. Wtedy dochodzi do sytuacji, że przez kilkadziesiąt sekund osoba zmagająca się z tą dolegliwością, przestaje oddychać. Chory nagle się wybudza, bo chce złapać powietrze i przerywa w ten sposób naturalne fazy snu. Wiele osób nie ma pojęcia, że cierpi na taką dolegliwość. Aby to zbadać konieczna jest wizyta u specjalisty.

Niedoczynność tarczycy – w momencie, gdy tarczyca ulega zniszczeniu, w organizmie brakuje wtedy hormonów. W wyniku tego dochodzi do nadmiernego przemęczenia, wahania nastrojów oraz uczucia senności. Jeżeli podejrzewamy u siebie tą chorobę, należy wykonać badania krwi, w kierunku niedoczynności tarczycy.

Nietolerancja pokarmowa – niekiedy nie wiemy nawet, których produktów spożywczych nasz organizm nie toleruje. Gdy spożyjemy taki posiłek, część krwi która zasila i odżywia mózg odpływa do jelit, po to żeby je stymulować do jeszcze większej pracy. Wtedy nasz mózg jest częściowo niedotleniony, a my czujemy się senni i zmęczeni.

Anemia – gdy się u nas pojawia, bardzo często odczuwamy przemęczenie. Dzieje się tak, gdy dochodzi do niedoboru hemoglobiny, która przenosi tlen z płuc do innych partii ciała. Gdy tkanki i narządy są nieodpowiednio dotlenione, pojawia się zmęczenie. Kolejnymi przyczynami anemii jest niedobór żelaza lub witaminy B12. Anemia może być również wywołana chorobami nerek.

Źródło: https://www.makelifeperfect.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here