Problemy z oczami u psów

0
1948
Problemy z oczami u psów

Oko jest złożonym i wrażliwym narządem zmysłu, który obok słuchu i węchu spełnia ważną rolę w odbieraniu bodźców z otoczenia. Uszkodzenie oka lub stan chorobowy może znacząco wpłynąć na komfort życia psa. Bagatelizowanie problemu, brak szybkiej diagnozy i leczenia mogą prowadzić do ślepoty. Dlatego warto zwrócić uwagę na niepokojące symptomy – łzawienie, przekrwienie czy obrzęk w okolicach oczu u psa. Wystąpienie którychkolwiek objawów może być skutkiem przebiegającej infekcji bądź choroby, która niezwłocznie powinna zostać skonsultowana z lekarzem weterynarii (Przychodnia Lew Olsztyn).

Choroby oczu u psa – uszkodzenie rogówki

Rogówka jest wielowarstwową, przednią częścią oka. Jedną z chorób, która często dotyczy tego elementu oka to wrzód rogówki. Wyróżnia się wiele rodzajów do których stosuje się odmienne metody leczenia. Choroba może obejmować częściowy ubytek rogówki, a także całościowe uszkodzenie, które sięga głębszych warstw. Jest to stan niebezpieczny, który może zakończyć się wypadnięciem gałki ocznej.

Szczególnie narażone na owrzodzenie rogówki są psy o spłaszczonych pyskach i płytko osadzonych oczach, zaliczanych do ras brachycefalicznych takich jak: Mops, Shih-Tzu, Buldog francuski, Pekińczyk czy bokser.

Trzecia powieka u psa – grudkowe zapalenie

Trzecia powieka u psa spełnia funkcje ochronne i nawilżające oko. Jej wnętrze wyściela dodatkowy gruczoł łzowy, który wzbogaca łzy we frakcję wodnistą. Trzecia powieka umożliwia równomierne rozdysponowanie łez po powierzchni rogówki.

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa jest konsekwencją stanu zapalnego w obrębie worka spojówkowego, prowadzącego do zmian strukturalnych grudek chłonnych obecnych w błonie śluzowej. Objawia się przekrwieniem i znacznym obrzękiem, wskutek czego następuje wysunięcie powieki i uwypuklenie jej w postaci różowo-czerwonej warstwy przysłaniającą powierzchnię rogówki.

Grudkowe zapalenie trzeciej powieki dotyka szczególnie szczenięta ras: Cocker Spaniel, Bernardyn, Mops, Chihuahua, Bokser i inne. Choroba wymaga podjęcia leczenia farmakologicznego, a czasem interwencji chirurgicznej.

Jak zadbać o oczy swojego pupila ?

Właściciele psów, które są szczególnie podatne na schorzenia oczu powinni zadbać o odpowiednią ich pielęgnację. Należy zwrócić szczególną uwagę na zmiany w zachowaniu psa, a także obserwować zmiany wydzieliny z oka. Częste mrużenie powiek oraz pocieranie łapą okolic oczu powinno wzbudzić zainteresowanie opiekuna. Należy pamiętać, że bagatelizowanie symptomów wywołuje cierpienie naszego pupila i ogromny dyskomfort.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here