Jak wybrać idealny stolik?

0
1579
Jak wybrać idealny stolik

Stół jest często jednym z najważniejszych mebli w domu. Odgrywa ważną rolę podczas spotkań rodzinnych, romantycznych kolacji i przyjęć z przyjaciółmi. Dlatego ważne jest, by wybrać stół odpowiedni do potrzeb swoich i pozostałych domowników. Pamiętaj, że wielkość stołu jest uzależniona od różnych czynników. Mały stolik sprawdzi się świetnie w niewielkim pomieszczeniu.

Rozmiar

Wybierając stół, zwróć uwagę na wielkość i kształt pomieszczenia. Duży stolik w małym wnętrzu błyskawicznie go przytłacza i zagraca. Natomiast mały stolik w dużym pomieszczeniu po prostu w nim zginie.

Pamiętaj, by wygospodarować wystarczająco dużo miejsca, aby wygodnie wstać i odsunąć krzesło od stołu. Potrzebujesz przynajmniej 90 cm między krawędzią stołu a ścianą. Jeśli możesz, zostaw nawet 100-120 cm. Wtedy każdy będzie czuł się wygodnie.

Być może marzysz o dużym stole na 10 osób. Jeśli w Twojej jadalni zmieści się stolik tylko na 8 osób, zdecyduj się na mniejszą, przytulniejszą opcję.

Dużą popularnością cieszą się rozkładane stoliki. Dzięki temu bez problemu dopasujesz je do liczby gości.

Materiał

Jak w przypadku wiele innych mebli, mały stolik może być wykonany ze szkła, drewna, kamienia lub polerowanego marmuru.

Wybór odpowiedniego materiału nie jest łatwym zadaniem. Zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też praktyczne. Wtedy będziesz zadowolony ze swojego zakupu.

Szklany mały stolik świetnie wygląda w nowoczesnym wnętrzu. Jeśli jednak masz małe dzieci lub zwierzęta, niekoniecznie będzie dobrym wyborem. Podczas zabawy maluchy mogą rozbić stół i się skaleczyć. Dlatego w takiej sytuacji lepiej sprawdzi się drewniany stół. Większość ekspertów doradza, by najpierw wybrać kilka materiałów odpowiadających Twojemu stylowi życia. Następnie zawęź swój wybór do takiego, który zaspokoi potrzeby całej rodziny.

Zalety okrągłego stołu

Okrągły mały stolik sprawdzi się idealnie w niewielkim pomieszczeniu. Dzięki niemu wnętrze stanie się bardziej przestronne. Co ważne, okrągły stół nie zagraca jadalni. Stworzy przytulne, przyjazne i wygodne pomieszczenie. Jeśli często organizujesz małe przyjęcia, koniecznie zwróć uwagę na taki stolik. Zachęci wszystkich do rozmowy.

Okrągłe stoły nie mają ostrych krawędzi. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi. Większość okrągłych stolików ma jedną nogę, a nie cztery. Dzięki temu oferują więcej miejsca na nogi.

Zalety kwadratowego stołu

Jeśli masz kwadratową jadalnię, koniecznie zwróć uwagę na stolik w takim właśnie kształcie. Jest bardzo praktyczny. Pomaga utrzymać równowagę i właściwe proporcje w symetrycznych wnętrzach.

Kwadratowy mały stolik zazwyczaj jest w stanie pomieścić od czterech do ośmiu osób. Każda osoba może usiąść w równej odległości od innych. Dzięki temu może poczuć się komfortowo i wygodnie. Jeśli organizujesz większe przyjęcie, bez problemu możesz ze sobą połączyć dwa kwadratowe stoliki. Takie rozwiązanie niejednokrotnie sprawdzi się lepiej niż jeden, prostokątny stół.

Zalety prostokątnego stołu

Ogromną popularnością cieszy się właśnie prostokątny stół. Przede wszystkim dlatego, że większość jadalni ma właśnie taki kształt. Jeśli często organizujesz duże przyjęcia, koniecznie zwróć na niego uwagę. Bez problemu usiądzie przy nim więcej niż 4 osoby.

Kolejną ważną zaletą prostokątnego stołu, jest możliwość ustawienia go przy ścianie. Dlatego, jeśli w danym momencie z niego nie korzystasz, wcale nie musi zajmować dużo miejsca.

Jeśli dysponujesz mniejszą przestrzenią, zamiast krzeseł wybierz tapicerowane ławy. Po zakończeniu przyjęcia możesz je wsunąć pod stół.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here