Jak uchronić się przed pożarem w domu – rodzaje gaśnic

0
989
gaśnice do gaszenia

Ochrona przed pożarem naszego gospodarstwa domowego i miejsca pracy to jeden z najważniejszych środków zapobiegawczych. Powinnyśmy zadbać o te miejsca, jeżeli mamy na uwadze swoje bezpieczeństwo oraz domowników, czy pracowników.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo przydatna, a wręcz niezastąpiona, może okazać się będąca w zasięgu naszej ręki gaśnica. Nie wszystkie pożary należy gasić wodą, a wręcz bardzo często może to tylko zaszkodzić akcji ratunkowej. Jeśli już dojdzie do pożaru mieszkania albo domu, zawsze warto skorzystać z usług firmy sprzątającej po pożarach – https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-pozarze/.
Pożary w domach oraz biurach wybuchają nagle i bez uprzedzenia. Skracając czas akcji gaśniczej, możemy z pewnością uratować życie sobie oraz innym osobom znajdującym się w zagrożonym budynku.

Pożar w domu. Rodzaje gaśnic

Pożar pożarowi nie jest jednak równy i z tego powodu warto zabezpieczyć swoją rodzinę w odpowiednią gaśnicę. W praktyce oznacza to używanie danego typu gaśnicy do gaszenia różnego rodzaju źródła ognia. Nie każdy ogień uda się ugasić tym samym typem gaśnicy. Możemy wymienić gaśnice proszkowe, śniegowe, pianowe oraz wodne. Gaśnice te posiadają oznaczenia A, B, C, D oraz F. Rodzaj E stosuje się do gaszenia urządzeń znajdujących się pod wysokim napięciem.

Należy również dodać, że kolejnym elementem wyróżniającym gaśnice, jest rodzaj magazynowania w niej gazu napędowego. Dzielimy je na te, które napędzane są stałym ciśnieniem oraz te, które posiadają dodatkowy zbiornik z dwutlenkiem węgla. Jaką gaśnicę należy więc kupić?

Gaśnica proszkowa. Najpopularniejszy typ gaśnicy do domu

Gaśnica proszkowa jest najpopularniejszym typem gaśnicy. Środkiem gaśniczym jest tzw. proszek ABC, który odcina dopływ tlenu. Gaśnice te występują zarówno z wbudowanym magazynkiem, posiadając stałe ciśnienie oraz te z dodatkowym zbiornikiem zasilającym. Najczęściej używane są mniejsze gaśnice o wadze 1 kg oraz 2 kg. Są stałym elementem wyposażenia aut, łodzi, czy kamperów. Większe gaśnice, jak 4 kg, czy 6 kg, stosuje się adekwatnie na większych powierzchniach użytkowych, takich, jak hale produkcyjne, garaże, czy magazyny. Pozostałości po gaśnicy proszkowej są jednak trudne do usunięcia i zostają po niej ślady.

Gaśnica śniegowa. Przy pożarze cieczy

Gaśnica śniegowa, czyli CO2, ma zastosowanie podczas groźnych pożarów niebezpiecznych chemikaliów, jak ciecze, oleje, benzyna, czy farby. Środkiem gaśniczym jest znajdujący się w jej zbiorniku dwutlenek węgla. Gaśnice tego rodzaju są zawsze napędzane stałym ciśnieniem. Przy jej użyciu uzyskuje się temperaturę -78 stopnie, tworzącą warstwę suchego lodu. Gaśnica śniegowa służy również do gaszenia pożarów domowej elektroniki, np. w przypadku pożaru laptopa, czy telewizora. Można jej użyć przy pożarach elektroniki, których napięcie wynosi nie więcej, niż 1000 V. Przy większym napięciu kategorycznie nie powinno używać się gaśnicy pianowej, ponieważ może przewodzić prąd i porazić gaszącego. Taką gaśnicę przechowujemy w możliwie chłodnych pomieszczeniach.

Gaśnica pianowa – płynna. Zastosowanie w gastronomii

Gaśnica płynna, w której, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się piana gaśnicza (najczęściej sprężony gaz azotu lub dwutlenku węgla). Ma ona zastosowanie przede wszystkim w gastronomii. Doskonale radzi sobie z gaszeniem pożarów powstałych w wyniku zapalenia się olejów i tłuszczów jadalnych. Kategoryczne zabronione jest gaszenie takich pożarów wodą! Gaśnice pianowe nadają się także do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych pod napięciem do 1000 V. Są także idealnym rozwiązaniem do zastosowania w razie wypadku w domowej kuchni.

Gaśnica wodna. Pożar bez śladu

Gaśnica wodna używa do gaszenia pożaru zdemineralizowanej wody. Po użytkowaniu takiej gaśnicy nie pozostają ślady np. takie, jak w przypadku użycia gaśnicy pianowej, czy proszkowej. Gaśnica wodna, w tym również jej dodatkowy rodzaj, czyli mgłowa, idealnie nadaje się do gaszenia pożarów budynków użyteczności publicznej, bibliotek, szkół, biur, czy archiwów. Po zakończonej akcji ratowniczej o wiele łatwiej doprowadzić do używalności znajdujące się w nich dokumenty, czy książki. Warto również dodać, że gaśnica wodna – mgłowa, jest jedynym rodzajem gaśnicy, która nadaje się do gaszenia pożaru na człowieku np. w przypadku palącej się odzieży.

Gaśnica halonowa. Duża skuteczność w gaszeniu pożarów

Gaśnice halonowe z halonem były kiedyś popularne przy gaszeniu pożarów w lotnictwie. Napędzano je sprężonym azotem. Ten rodzaj gazowych gaśnic działa przede wszystkim przeciw wybuchowo. Ich produkcja została jednak zakazana z uwagi na szkodliwe działanie na atmosferę, a konkretniej warstwę ozonową.

 

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here