Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak ważna?

0
911
Dlaczego kalibracja alkomatu jest tak ważna

Alkomat jest to urządzenie, które pozwala na szybkie sprawdzenie stanu trzeźwości. W ostatnich latach zbiera on dużą popularność. Nic dziwnego, ponieważ to niepozorne urządzenie jest w stanie zwiększyć bezpieczeństwo zarówno samego posiadacza alkomatu, jak i innych osób. Jest on potrzebny w wielu sytuacjach – nie tylko na drodze. Niemniej jednak jeśli nie będziesz pamiętać o jego regularnej kalibracji to alkomat może wskazywać nieprawdziwe wyniki. Przeczytaj nasze test, a dowiesz się wielu informacji na temat kalibracji.

Z jakiego powodu trzeba kalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania urządzenia. Jeśli posiadacz alkomatu nie będzie tego robić regularnie to skutkiem może być wskazywanie przez przyrząd nieprawidłowych pomiarów, co wprowadzi użytkownika w błąd. To natomiast może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji, gdy przykładowo kierowca, który jest pewien, że może prowadzić w rzeczywistości nie jest do tego uprawniony. Konsekwencją takiego zachowania może być wysoki mandat i utrata prawa jazdy. Najgorsze jest jednak to, że tym sposobem można doprowadzić do utraty zdrowia lub życia swojego lub innego użytkownika drogi.

Kiedy należy wykonać kalibrację alkomatu?

Większość alkomatów wymaga regularnej kalibracji. Jej dokładna częstotliwość zależy od modelu i jest wskazana w instrukcji obsługi. Zazwyczaj producent określa czas i liczbę pomiarów, po których należy oddać sprzęt do serwisu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Większość alkomatów wymaga kalibracji co 6 lub 12 miesięcy i co 50 lub nawet 500 przeprowadzonych pomiarów. Ponadto do serwisu należy się udać również, kiedy:

– na wyświetlaczu zobaczysz napis „CAL”;
– alkomat był niewłaściwie przechowywany – w zbyt wysokiej temperaturze;
– urządzenie było niewłaściwie użytkowane – pomiar został przeprowadzony bezpośrednio po spożyciu alkoholu;
– kolejne pomiary zostały wykonane bez żadnej przerwy, mimo że producent zaznaczył, że trzeba odczekać pół godziny.

Kalibracja – jak wygląda i na czym polega?

Kalibracja alkomatu polega na przeprowadzeniu specjalistycznych testów przy pomocy profesjonalnych urządzeń. Na podstawie wyników z tych testów dostraja się oprogramowanie w urządzeniu, dzięki czemu pomiary stają się miarodajne. Kalibracje można przeprowadzić samodzielnie jeżeli zdecydujesz się na zakup specjalistycznego sprzętu, niemniej jednak jest to wysoce nieopłacalne. Zdecydowanie taniej jest wydać alkomat do serwisu, w którym za tę usługę zapłacisz w zależności od modelu kosztuje od 100 do 200 zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here