Dieta Paleo – na czym polega i czy warto?

0
1431

Dieta paleo to jeden z trendów, który w ostatnich latach stał się szczególnie popularny. Możemy ją zastosować zarówno w celu schudnięcia, jak i utrzymania wagi i zbudowania masy mięśniowej. Przyjrzymy się podstawowym założeniom diety, jej zaletom oraz co można na niej jeść.

Założenia diety paleo

Nazwa diety nawiązuje do epoki paleolitu, która obejmowała okres ok. 2 milionów lat i przyjmuje się, że zakończyła się ok. 10 tysięcy lat temu, czyli w momencie początki epoki neolitu spowodowanej rewolucją agrarną. W jej wyniku ludzie pierwotni uzyskali dostęp do znaczniej ilości nowych rodzajów pożywienia. Dieta paleo nie powstała w celu zapewnienia szybkich efektów w utracie wagi. Nie znajdziemy w niej także żadnych protokołów, faz oraz określonego czasu trwania. Dieta paleo to w pewnym sensie styl życia, który ma nas zachęcić do podejmowania wyborów żywieniowych zgodnie z główną ideą tego systemu odżywiania.

Co jemy na diecie paleo?

Głównym założeniem diety paleo jest przejście na system żywieniowy bazujący na sposobie odżywiania ludzi pierwotnych. Zaliczamy do nich różne odmiany mięsa, ryby i owoce morza, jaja, świeże owoce i warzywa, zdrowe tłuszcze (np. awokado, oliwki, kokos) oraz orzechy i nasiona. Lista przedstawionych przez nas produktów składa się z minimalnie przetworzonych potraw, dokładnie tak, jak odżywiali się ludzie przez ok. 2 miliony lat. Do listy produktów zabronionych, których powinny się wystrzegać osoby, będące na diecie paleo zaliczamy: produkty zbożowe, rośliny strączkowe (groch, fasola, soja, ciecierzyca itp.), przetworzone cukry, nabiał, ziemniaki, przetworzone tłuszcze roślinne oraz sól (poza tą występującą naturalnie w dozwolonych produktach). Ludzie pierwotni z pewnością nie mieli dostępu do takich produktów jak batoniki, czekolada, cukierki oraz do innych rodzajów słodyczy. Oznacza to, że osoby utrzymujące dietę paleo również powinni o tym pamiętać.

Największe zalety diety paleo

Założenia diety paleo

Dieta paleo może przynieść efekty zarówno w kwestii utraty wagi, jak i budowy masy mięśniowej. Zależy to od spożywanej ilości kalorii. Do największych zalet możemy zaliczyć kompletne wyeliminowanie przetworzonych produktów oraz zmniejszenie uczucia głodu w ciągu dnia. Jest to głównie efekt ilości owoców i warzyw oraz mięsa w diecie, który tworzy dietę będącą połączeniem dużej ilości białka i błonnika. Poprawia się także funkcjonowanie układu krążenia i błon komórkowych, ponieważ z dietą dostarczamy odpowiednia ilość zdrowych kwasów tłuszczowych jak kwasy omega-3. Jeżeli zdecydujemy się na redukcję na diecie paleo, nie ryzykujemy utraty dużej ilości mięśni, ponieważ wraz z pożywieniem dostarczamy dużą ilość białka.

Dieta paleo z dietą pudełkową

Dieta paleo, która będzie zawierać wszystkie najważniejsze składniki odżywcze, jest bardzo korzystna dla organizmu. Nie można jednak zapominać o tym, że zachowanie balansu pomiędzy minerałami i witaminami w organizmie jest dość wymagające. Pewność, że dostarczamy wszystkich potrzebnych makro i mikroelementów może jednak dać catering dietetyczny. Dieta pudełkowa, którą można znaleźć na Dietly to połączenie smaku, jakości i najlepszej wartości odżywczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here