Napisz na krzykaczu
Wyloguj sie Masz problem? Skorzystaj z pomocy.

Pytano

 • ONLINE93
 • PYTANIA234,690
 • LUDZIE28,350
 • ODPOWIEDZI2,447,656

Trzeba wybrac jedno z tych 2.. opisac i podac zrodla..

1) Wymysl i opisz sposoby dzieki, ktorym w Twoim gospodarstwie domowym bedzie mozna oszczedzac energie elektryczna.

2) Tramwaje, trolejbusy, metro oraz wiekszosc pociagow sa zasilane energia elektryczna. Wyszukaj informacje na temat sposobow ich dzialania.
Przynajmniej zeby było na A4 . :)
Dam nAJ.

Wasze rozwiązania (3)

 • W tej chwili odpowiadasz jako gość. Zaloguj się, aby inni mogli Cię poznać!
 • offline

  Faktycznie jestem oszołomiony, że jeszcze nie dostałeś odpowiedzi na twoje pytanie, spojrz tutaj : [LINK]

  Zgłoś nadużycie
 • offline

  Bez wątpienia jestem zaskoczony, że jeszcze nie uzyskałeś odpowiedzi na swoje pytanie, ogarnij tutaj : [LINK]

  Zgłoś nadużycie
 • offline
  Disturbed Rozwiązał: 2 ponad 4 lata temu

  Urządzeniami, które zużywają najwięcej energii w naszych domach są lodówki, dlatego bardzo ważne jest aby należały one do najwyższych klas energetycznych. Należy dbać żeby nie były one oszronione w środku, gdyż zmniejsza to efektywność pracy urządzenia, a także zwiększa zużycie prądu. Nigdy nie wkładaj gorących rzeczy do lodówki, wkładając cokolwiek upewnij się, że jest to chłodne.
  Korzystając z kuchenek elektrycznych należy używać garnków o średnicy większej o 1-2cm od powierzchni grzewczej. Zawsze podczas gotowania powinno się zakrywać garnki, żeby ciepło nam nie uciekało, a jeszcze lepiej jest używać szybkowarów (w przypadku dłuższego gotowania). Szybkowar jest szczelnym garnkiem w którym podczas gotowania jest większe ciśnienie co powoduje podwyższenie temperatury wrzenia wody i przyspiesza gotowanie potraw. Dzięki szybkowarowi oszczędza się nawet 70% czasu i 60% energii.
  Gotując coś należy to robić w optymalnej ilości wody, a także wyłączyć płytę grzewczą kilka minut przed końcem gotowania, wykorzystując w ten sposób ciepło jeszcze nagrzanego urządzenia grzewczego.
  Może się wydawać, że używając czajnika elektrycznego nie da się w żaden sposób oszczędzić prądu. Nic bardziej mylnego. Do tego tematu należy już podejść w momencie kupowania czajnika. Im większa moc urządzenia, tym szybciej woda się gotuje, przez co występują mniejsze straty ciepła. Należy zwrócić również uwagę aby czajnik był wykonany z materiału słabo przewodzącego ciepło, bo wtedy gorąca woda będzie wolniej wytracała swoją wysoką temperaturę. Powinno się gotować tyle wody ile jest w danym momencie potrzebne, większa ilość wydłuża czas gotowania, przez co zużywa się więcej prądu. Należy również dbać aby grzałki nie były pokryte kamieniem, gdyż zmniejsza to ilość wymiany ciepła pomiędzy grzałką i gotowaną wodą.
  Bardzo dużo pieniędzy można oszczędzić na oświetleniu. W pomieszczeniach gdy dłużej korzysta się ze sztucznego światła należy wszystkie zwykłe żarówki wymienić na energooszczędne świetlówki kompaktowe, gdyż zużywają one nawet o 75% mniej prądu niż standardowe żarówki dając przy tym tyle samo światła, a ich żywotność jest 5-10 razy dłuższa. Jednak korzystając z takich świetlówek należy pamiętać, że wychodząc z pomieszczenia na krócej niż 5 minut nie powinno się gasić światła, gdyż częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność.

  Zgłoś nadużycie najlepsze rozwiązanie
Copyright © 2011 Pytano.pl