Napisz na krzykaczu
Wyloguj sie Masz problem? Skorzystaj z pomocy.

Pytano

 • ONLINE81
 • PYTANIA234,691
 • LUDZIE28,352
 • ODPOWIEDZI2,447,658

1. Czas i miejsce akcji.
2. Bohaterowie (+ ich charakterystyka)
3. Plan wydarzeń.
4. Opis wyprawy Santiago.

Wasze rozwiązania (5)

 • W tej chwili odpowiadasz jako gość. Zaloguj się, aby inni mogli Cię poznać!
 • offline

  Rzetelnie jestem zdziwiony, że jeszcze nie odszukałeś odpowiedzi na twoje pytanie, spojrz tam : [LINK]

  Zgłoś nadużycie
 • offline
  Mieczysław Rozwiązał: 0 ponad 2 lata temu

  W zupełności jestem zmieszany, że jeszcze nie uzyskałeś odpowiedzi na twoje pytanie, spojrz tam : [LINK]

  Zgłoś nadużycie
 • offline
  blufon1 Rozwiązał: 7 ponad 5 lata temu

  1.
  -Czas akcji: XX wiek lata 40
  -Miejsce akcji: kubańska wioska rybacka, wody Oceanu Atlantyckiego.
  2.
  Stary człowiek Santiago - bohater główny, rybak. Hemingway opisując jego wygląd zaznacza: ?wszystko w nim było stare prócz oczu, które miały tę samą barwę co morze i były wesołe i niezłomne?. Twarz rybaka pokrywały brunatne plamy - skutek działania słońca odbijającego się od fal, a jego ręce były poorane głębokimi szramami od wyciągania linką ryb. Okazuje się człowiekiem niezłomnym, bohaterem, który nie rezygnuje z raz podjętych działań, nawet kiedy wie, że nie zrealizuje celu. Santiago nazywa siebie ?dziwnym staruchem?. Jest wyjątkowym człowiekiem i dokonuje wyjątkowego czynu: udaje mu się pokonać własną słabość.

  Manolin - bohater drugoplanowy, chłopiec, pomocnik Santiago, którego darzy wielkim szacunkiem, to od niego uczył się sztuki rybackiej. Mimo, że Manolin ma kilkanaście lat, zachowuje się jak dojrzały i odpowiedzialny mężczyzna. Zresztą swoje postępowanie komentuje: ?Taki jest obowiązek mężczyzny?. W stosunku do Santiago wykazuje się niezwykłą delikatnością. Manolin postanawia towarzyszyć mu w połowach, uznaje Santiago nie tylko za doskonałego rybaka, ale i za niezwykłego człowieka, i właśnie to wyraża w słowach: ?dużo jest rzeczy, które powinienem poznać, a ty potrafisz nauczyć mnie wszystkiego?.
  3.
  Dzień pierwszy:
  1. Rozmowa starca i chłopca nad brzegiem morza.
  2. Pojawienie się starca i chłopca na tarasie
  - Stosunek innych rybaków do starca
  - Wspomnienie łączące chłopca i starego rybaka.
  - Dyskusja na temat umiejętności rybackich
  3. Przeniesienie żagla i sprzętu rybackiego z łodzi do domu starca
  4. Dyskusja starca i chłopca na temat baseballu.
  5. Wyjście chłopca po ryby na przynętę.
  6. powrót chłopca do chaty Santiago.
  7. okrycie starca kocem i ponowne wyjście Manolina.
  8. powrót Manolina i przebudzenie starca z popołudniowej drzemki.
  9. Wspólna kolacja Santiago i Manolina.
  10. Pożegnanie Manolina i Santiago (wyjście chłopca z domu)

  Dzień drugi:
  1. Przebudzenie starca (bardzo wczesne jeszcze w nocy)
  2. Pobudka Manolina(Santiago zawsze budził chłopca, któremu tak wczesne wstawanie sprawiało trudność)
  3. Pakowanie sprzętu do łodzi.
  4. Posiłek przed drogą. Składał się z kawy bo na nic innego nie było stać rybaka. Na łodzi starzec miał tylko butelke z wodą.
  5. Pożegnanie z chłopcem. Zanim Manolin poszedł do łodzi, na której wypływał, pomógł starcowi odepchnąć łódź od brzegu.
  6. Wypłynięcie w morze.
  7. Przepłynięcie wielkiej głębiny(tzw. wielkiej studni)
  8. Kurs za kołującym sokołem.
  9. Wyłowienie dużego tuńczyka.
  10. Złapanie przynęty przez dużego marlina.

  Dzień trzeci:
  1. Rozmowa starca z drozdem.
  2. Mocne szarpnięcie marlina.
  3. Opatrzenie krwawiącej ręki przez Santiago.
  4. Spożycie posiłku przez starca.
  5. Modlitwy starca.
  6. Krótki ,,odpoczynek" i posilenie się surowym tuńczykiem.
  7. Wynurzenie się ryby.

  Dzień czwarty:

  1. Kołowanie ryby.
  2. Zabicie marlina harpunem.
  3. Walka z rekinami.
  4. Powrót do domu.


  4.Przebieg wyprawy oraz komentarze, refreksje, spostrzeżenia
  1. Podjęcie ryzykownej wyprawy
  Chciał udowodnić chłopcu i innym mieszkancom, że nie jest zbyt stary, że nie jest niepotrzebny i może dokonać jeszcze czegoś wielkiego
  2.Santiago na tle bezmiary morza
  Jest samotny, zagubiony a jednocześnie oczarowany wielkością morza, które podziwnia i kocha.
  3. Złowienie potężnego marlina
  tak samo jak morze, kocha marlina, podziwia jego wielkość, dumę i godnośc z jaką walczy, traktuje go jak brata, ale musi go zabić
  4. Pojawienie się rekinów
  Santiago jest obolały, zmeczony i głodny, wyczerpała go walka z marlinem
  5. Walka z rekinami
  jest przekonany o swojej porazce, mimo to podejmuje heroiczną walkę w myśl zazady "Człowiek nie jest stworzony do kleski, człowieka można zniszczyć, nie pokonać"
  6. Powrót do domu ze szkieletem marlina
  Santiago wyszedł zwycięzko z walki, chociaż dowiózł tylko szkielet ryby.

  Zgłoś nadużycie
 • offline
  Agusiaxxx Rozwiązała: 64 ponad 5 lata temu

  1. Akcja utworu rozgrywa się u wybrzeży Kuby w ciągu czterech dni września ? miesiąca huraganów, ?w którym przychodzą wielkie ryby?. Opowiadanie to ma bardzo prostą fabułę.
  ?Jest nią historia starego rybaka mieszkającego na wschodnim wybrzeżu Kuby i łowiącego ryby w Golfsztromie. Stary rybak nie złowił od dawna żadnej ryby, mija właśnie osiemdziesiąty czwarty dzień jego niepowodzeń, gdy wypływa ponownie na połów. Tym razem postanawia jednak wypłynąć daleko poza zwyczajowo przyjętą przez miejscowych linię przybrzeżnych wód, postanawia popróbować szczęścia w niebezpiecznym oddaleniu od ludzi i od ich spraw. Tam poszukuje swego celu ? wielkiej ryby.?
  2. Bohaterowie.
  Santiago

  Stary, samotny rybak, ma świadomość, że nie jest tak sprawny jak dawniej. Samotnie wypływa w morze, by udowodnić sobie, że potrafi zmierzyć się z morskim żywiołem.

  Manolin

  Kilkunastoletni chłopiec, pomocnik Santiago. Uważa starego rybaka za swojego mistrza. Troskliwy i opiekuńczy wobec Santiago.

  Martin

  Właściciel kawiarni na Tarasie, daje Manolinowi jedzenie dla starego rybaka, chętnie pomaga staremu rybakowi, który nie może kupić sobie żywności.

  Charakterystyka Santiago

  Santiago nie ma dzieci, od kilku lat jest wdowcem. Mieszka w ubogiej chacie, w wiosce niedaleko Hawany. Jego majątek stanowi łódź z połatanym żaglem. Jest starym, wychudzonym człowiekiem. Ma siwe włosy, jasne oczy, skórę ciemną od słońca.

  Stary rybak nie jest człowiekiem wykształconym, umie tylko czytać i pisać. Ma jednak ogromną wiedzę na temat swojego zawodu - wie wszystko o morzu i rybach, różnych metodach łowienia. Interesuje się baseballem, jego idolem jest Joe di Maggio - amerykański gracz.

  Santiago cechuje optymizm - nie traci nadziei na udany połów, chociaż od osiemdziesięciu dni nic nie złowił. Jego stosunek do zwierząt, morza pełen jest miłości, pokory. Stary rybak należy do ludzi tolerancyjnych - nie czuje urazy do Manolina, który przestał z nim pływać, gdy jego łódź okazała się pechowa (salao).

  Santiago to człowiek silnego charakteru - prowadzi walkę na śmierć i życie (walka z marlinem), by udowodnić sobie i innym, że potrafi czegoś dokonać. Ważne są wygłaszane przez niego monologi. Stary rybak zdaje sobie sprawę, że przegra walkę z marlinem, jednak cały czas podtrzymuje siebie na duchu. Tłumaczy sobie sens dalszych zmagań z rybą. Nie poddaje się w trudnych chwilach - w czasie walki ma poranione ręce i twarz, jest głodny, spragniony, jednak nie traci nadziei na zwycięstwo. Jest prawdziwym mężczyzną-walczy do końca.

  Główny bohater nie narzeka na swój los - nie pozwala mu na to jego godność.

  Santiago jest typowym dla twórczości Hemingwaya typem bohatera twardego, pokonującego trudności i przeciwności losu oraz walczącego do końca

  Charakterystyka Manolina

  Manolin jest kilkunastoletnim chłopcem, który łowi ryby wspólnie z Santiago. Uczy się zawodu, pracując z doświadczonymi rybakami. Od piątego roku życia pływał z Santiago na jego łodzi. Pewnego dnia jego rodzice zażądali, aby opuścił starego rybaka i zaczął pływać na innej łodzi. Manolin cierpi z tego powodu, ale podporządkowuje się woli opiekunów.

  Chłopiec przyjaźni się z Santiago. Jest to wyjątkowa przyjaźń, łącząca ludzi w różnym wieku. Manolin odwiedza starego rybaka, przynosi mu pożywienie, przynętę do połowów. Jest troskliwy, opiekuńczy. Często rozmawia z nim na różne tematy. Podtrzymuje na duchu, wierzy, że wrócą dobre czasy dla Santiago. W taktowny sposób pomaga staremu człowiekowi, nie chce, żeby rybak czuł się jego dłużnikiem. Manolin wykazuje wyjątkową dojrzałość jak na swój młody wiek.

  Jego zachowanie świadczy o tym, że wyrośnie na szlachetnego człowieka, któremu nie będą obojętne sprawy ludzi starych, potrzebujących pomocy.

  Manolin, przebywając ze starym człowiekiem, uczy się od niego nie tylko zawodu rybaka, ale i jak postępować w życiu.
  3. Plan wydarzeń.
  1. Opis wyglądu Santiago i trudnej sytuacji, w jakiej się znajdował.
  2.Pobyt w Tarasie. Szczera rozmowa Santiago z chłopcem.
  3.Pomoc chłopca w robocie Santiago przy zanoszeniu sprzetu.
  4. Troska chłopca o przyjaciela.
  5. Sen o lwach chłopca.
  6.Wyruszenie na połów ryb Santiago.
  7.Przemyslenia o morzu i zyciu.
  8. Złowienie Merlina.
  9. Zmaganie sie z wlasnymi slabosciami.
  10.Sen i zmeczenie.
  11.Zaatakowanie przez rekiny.
  12.Omyłkowa opinia turystki w Tarasie.

  4. Opis wyprawy Santiago.
  Podczas codziennych połowów większość rybaków z Kuby miała wiele szczęścia. Niestety stary Santiago nie zaliczał się do tego grona. Rybak przez 84 dni nie złowił ani jednej ryby, ale kolejnego poranka w końcu przerwał złą passę ? udało mu się schwytać największego na świecie marlina, który swoim rozmiarom przekraczał jego łódź. Kilka lat po tym wydarzeniu postanowiłem odwiedzić port nieopodal Hawany i głębiej poznać tą historię.
  Gdy o świcie wszedłem do portu zauważyłem rybaków wypływających w głębokie morze. Dostrzegłem, że zarzucali oni kilka wędek do wody i cierpliwie wpatrywali się w spławik, czekając choćby na najmniejsze jego drgnięcie. Atmosfera w porcie była spokojna, wszyscy ludzie w skupieniu wykonywali swoje prace ? jedni przenosili skrzynie ryb, inni przygotowywali się do połowu.
  Wchodząc do pobliskiej karczmy zauważyłem przy jej wejściu ogromny szkielet ryby ? musiał to być ten legendarny marlin. Od ludzi z karczmy dowiedziałem się, że Santiago miał żonę, która niestety mu zmarła. Od pewnego murzyna dowiedziałem się pewnej ciekawej informacji:
  - Dość dobrze znałem starego Santiago, za młodych lat siłowałem się nawet z nim na rękę ? walka trwała cały dzień, on jednak się nie poddał i w końcu udało mu się mnie pokonać. Wkrótce doszło do rewanżu, w którym znowu przegrałem.
  Z jego wspomnienia można wywnioskować, że rybak był bardzo wytrzymały i uparcie dążył do wygranej. Podczas schwytania wielkiej ryby także stoczył niemałą walkę ? dowiedziałem się tego od właściciela karczmy:
  - Pewnego razu Santiago wrócił z połowu dopiero po kilku dniach. Przyniósł ze sobą szkielet ogromnej ryby, z której została jedynie głowa. Starzec był bardzo wycieńczony długotrwałą walką i zanim znowu wypłynął w morze wypoczywał przez dłuższy czas.
  Podsumowując tamtą wyprawę ? Santiago był dobrym, walecznym i bardzo wytrwałym człowiekiem, zawsze uparcie dążącym do celu. Stary rybak był w stanie walczyć z ogromną rybą przez parę dni, czego nawet młodemu człowiekowi bardzo trudno byłoby dokonać. Pokazał nam, że bez względu na wszystko nigdy nie można się poddawać.

  Zgłoś nadużycie
 • offline
  crazy11 Rozwiązała: 3 ponad 5 lata temu

  czas i miejsce wydarzeń:narrator nie informuje o dokładnym czasie w jakim umiejscowiona jest akcja.Możemy jednak odnaleśc wskaźniki,które pozwolą ustalić chronologię:kariera Di Haggio(idola uwielbianego przez santiago)przypada na połowę lat 50,popularyzacja radia i piwa w puszce to również lata 50.
  Akcja trwa 4 dni.Fabuła obejmuje znacznie szerszy zakres czasu(retrospekcja) sięga w daleką przeszłośc czasów młodości Santiago.Akcja rozgrywa sie na Kubie w poblizu zatoki Golfstron
  Bohaterowie:
  Postacią główną jest samotny starzec który ciężko pracuje łowiąc ryby po to aby zarobic na zycie.postacia drugoplanową jest Manolin,który w wieku 5 lat został oddany do Santiago na naukę.Niewatpliwie bohaterem opowiadania jest równierz morze,którego żywioł stanowi wyzwanie dla dumnego rybaka.
  Przebieg wydarzen:
  1.Osiemdziesiat cztery dni bezskutecznego łowienia2.przygotowania do wyprawy na wilka rybę
  3.santiago łapie tuńczyka,którego surowe mięso stanowi zródło jego pozywienia.
  4.samotne dryfowanie santiado mówi do siebie,rozmawia z wędrownym sokołem
  5.ogromny marlin połyka haczyk
  6.santiago trzy dni walczy z rybą.
  7.rekiny kradną zdobycz santiago.
  8.santiago wraca do domu ze szkieletem ogromnej ryby.

  Zgłoś nadużycie
Copyright © 2011 Pytano.pl