Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka – jak sobie radzić w takiej sytuacji?

0
1610
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka

Małe dzieci niestety są bardzo mocno narażone na problem zadławienia. Wynika to oczywiście z nie do końca wykształconego układu i odruchów, które posiada dziecko kilkuletnie i osoba starsza. Właśnie dlatego niemowlak powinien być pod stałą kontrolą rodzica lub opiekuna. Zakrztuszenie może bowiem wystąpić nie tylko podczas jedzenia posiłku, ale również podczas zabawy, gdy dziecko weźmie do buzi jakąś małą część.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka – płyny

Należy pamiętać, że niemowlaki działają bardzo instynktownie. W związku z tym jeśli mają podstawioną pierś lub butelkę to będą ssały tak długo, aż mu się je zabierze. Nawet jeśli płynące z nich mleko zacznie uciekać kącikami ust czy nosem. Jeśli dojdzie już do takiej sytuacji to trzeba niezwłocznie zabrać źródło pokarmu i przytrzymując powyżej podłoża przekręcić malucha na brzuch. Dzięki temu pozostałości płynu wydostaną się na zewnątrz. Na tym koniec. Wystarczy już tylko uspokoić dziecko głaszcząc je lub przytulając.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka – pokarm stały/zabawka

Na nieszczęście rodziców i opiekunów małe dzieci uwielbiają brać wszystko do buzi. Choć starają się w ten sposób poznawać świat to należy ich przez tym chronić. Przede wszystkim gdy zaczynają chwytać za małe przedmioty, które mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie. Zwłaszcza, że maluchu oddychają 40 razy na minutę, dla porównania zaznaczmy, ze osoba dorosła robi to 16 razy na minutę. Przy takiej częstotliwości oddechów nawet chwilowy brak dostępu do tlenu staje się bardzo groźny. Co więcej gdy jakiś element znajdzie się w ustach dziecka jego wyjęcie jest bardzo trudne. Spowodowane jest to tym, że sam język zajmuje prawie 90% przestrzeni jamy ustnej. Właśnie dlatego tak wielką wagę przykłada się do nauki rodziców reagowania w takiej sytuacji o czym można przeczytać na stronie https://rehabilitacjaopole.pl/pierwsza-pomoc-u-niemowlat/. W takiej sytuacji należy przekręcić dziecko na brzuch i pochylić delikatnie do przodu. Następnie uderza się je pięć razy ręką między łopatki. Uderzenie nie może być oczywiście bardzo silne, ale nie ma to być także muśnięcie. Takie działanie powinno wystarczyć do pozbycie się ciała obcego. Jeśli takie działanie ni pomogło trzeba powiadamiać odpowiednie służby. Gdy dziecko zaczyna tracić przytomność należy podejmować resuscytację.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here