Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności?

0
1123
Przyczyn niepłodności jest wiele
fot. Pixabay.com

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że dziś co szósta para ma problemy z zajściem w ciążę, a niepłodność określa jako chorobę społeczną i cywilizacyjną. To bardzo trudny temat, o którym mówi się coraz więcej. Jakie czynniki wpływają na niepłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn?

Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/przyczyny-nieplodnosci-dlaczego-nie-mozna-miec-dzieci/

Jakie są przyczyny niepłodności u kobiet?

Niepłodność stała się znamienna dla XXI wieku. Coraz częściej pary odkładają na później decyzję o zajściu w ciążę. Najpierw chcą się skupić na pracy, karierze, zarabianiu pieniędzy. Jednak wszechobecny stres, presja czasu i ilości obowiązków do wykonania, zła dieta, brak aktywności fizycznej sprawiają, że nasz organizm przestaje sprawnie pracować. Nie ułatwia to zajścia w ciążę, szczególnie jeśli decydujemy się na nią po 35. roku życia.

Niepłodność u kobiet związana jest z żeńskimi narządami rozrodczymi. Gdy mówimy o niepłodności jajnikowej, wówczas mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi u kobiety, które prowadzą do skrócenia drugiej fazy cyklu oraz zmniejszenia ilości progesteronu. Niepłodność jajowodów występuje wówczas, gdy są one niedrożne, nieruchome, uszkodzona jest ich błona śluzowa. Niepłodność może być również związana z wadami macicy. Gdy jest ona jednorożna, dwurożna, nieprawidłowo rozwinięta czy też podwójna szanse na poczęcie dziecka i utrzymanie ciąży są niewielkie. Na niepłodność wpływa także śluz szyjki macicy. Jeśli nie ma on odpowiednich parametrów lub zawiera przeciwciała zabijające plemniki partnera, zapłodnienie nie będzie możliwe.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność dotyka również coraz częściej także mężczyzn. Aby doszło do zapłodnienia, jeden mililitr nasienia powinien zawierać minimum 20 milionów żywych plemników. Jeśli ich liczba jest mniejsza, są mniej ruchliwe lub są nieprawidłowo zbudowane, wówczas mamy do czynienia z niepłodnością męską.

Jednak na ten stan u mężczyzn mogą również wpływać inne, choć rzadsze, schorzenia. Wśród nich wymienia się choroby jąder, problemy z równowagą hormonalną, nadczynność lub niedoczynność kory nadnerczy, choroby układu nerwowego, niedoczynność tarczycy, problemy i zaburzenia psychiczne.

Szczególnie te ostatnie mają również coraz większy wpływ na naszą płodność. Jeśli zmagamy się z różnego rodzaju problemami z nastrojem, zaburzeniami funkcjonowania społecznego, mamy trudności z radzeniem sobie ze stresem, nie potrafimy poradzić sobie z presją codziennego życia, pracy i obowiązków, bardzo mocno wpływa to na naszą płodność.

Zobacz też: http://www.istaszow.pl/o-czym-powinnas-pamietac-gdy-planujesz-ciaze-po-35-roku-zycia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here