Jak założyć akwarium

0
1687
jak założyć akwarium

Akwarystyka to ciekawe hobby. Istnieje mnóstwo gatunków ryb akwariowych. Jeśli chcesz to możesz hodować raki, lub krewetki. Każdy początkujący w dziedzinie akwarystyki, zastanawia się jak założyć akwarium. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Zakładanie akwarium jest proste, jeśli odpowiednio się do tego zabierzemy. Najpierw zajmij się planowaniem, później kupnem potrzebnych rzeczy, i przygotowaniem ich, a na końcu kupowaniem rybek.

Planowanie to pierwsza, i najważniejsza faza zakładania akwarium

Musimy zdecydować gdzie będzie stało akwarium, oraz jakiej wielkości ma być. Od tego zależą dalsze plany. Myśląc o akwarium najczęściej mówimy o rybkach. Jednak w ostatnim czasie popularne stały się akwaria holenderskie, w których główną atrakcją są rośliny, a ryby jedynie dopełniają całość. Istnieją dwa typy akwariów z rybami: morskie i słonowodne. Jednak te pierwsze wymagają większych nakładów finansowych i są bardziej wymagające.

Dla początkujących polecane są akwaria słonowodne. Kolejną sprawą jest kształt. Niektórym podobają się proste kształty, a innym wypukłe. Jednak te drugie będą trudniejsze do czyszczenia. Następna sprawa to wielkość akwarium. Zależy przede wszystkim od tego, ile chcemy mieć w nim rybek, i jakie gatunki. Wszystkim podobają się ogromne akwaria z fauną i florą, i ławicą pływających rybek. Jednak początkującym polecam 25 litrowe akwarium.

Jest to optymalna wielkość, gdyż nie będziemy mieli zbyt dużo pracy w pielęgnacji. Po kilku miesiącach możemy zdecydować się na zakup większego zbiornika. Przyjmuje się, że na 4 litry przypada 1 ryba. Więc w takim akwarium spokojnie zmieści się 6-8 ryb. Następnym krokiem będzie znalezienie miejsca na postawienie akwarium. Nie powinno stać blisko okna i grzejnika. Musimy zapewnić dostęp do prądu, aby wszystkie urządzenia działały poprawnie.

rybki w akwarium

Druga faza to zakupy. Koszt całego wyposażenia, wraz z akwarium, to 200-300 złotych w przypadku nowego sprzętu. Możemy zakupić wszystko używane, jednak nie mamy pewności, że długo nam to posłuży. Na tym etapie nie kupujemy żadnych ryb. Zakup rybek następuje po 7-10 dniach, ponieważ woda w akwarium musi się przefiltrować.
Lista rzeczy do kupienie:
-akwarium np. 25 litrów
-filtr
-grzałka
-pokrywa z oświetleniem
-termometr
-siatka do odławiania ryb
-czyśik do szyb
-odmulacz dna
-tło do akwarium
-podłoże (żwirek)
-rośliny żywe, lub sztuczne
-dekoracje, np. domki z kokosa, kryjówki dla ryb.

Trzecią fazą zakładania akwarium jest urządzanie go

Pierwsza rzecz to podłoże. Żwirek powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła, czyli sklepu zoologicznego. Musi być przeznaczony dla ryb. Nie wkładamy do akwarium przypadkowo znalezionych kamieni, gdyż mogą powodować szybszy rozwój glonów, lub brudzić wodę. Przed wsadzeniem żwirku musimy przepłukać kilka razy, po czym wypatrzyć go wrzątkiem.

Dzięki temu woda będzie czystsza. Następny etap to wlanie wody. Nie przejmujmy się tym, że woda jest mętna, bo po kilkudziesięciu minutach po włączeniu filtra będzie kryształowa. Może to być zwykła woda z kranu. Należy kupić uzdatniacze do wody, aby stwarzała lepsze warunki do rozwoju ryb. Kolejny etap to podłączenie filtra, grzałki i termometru. Pamiętajmy, że najpierw mocujemy sprzęt, a dopiero potem podłączamy do prądu. Gdy wszystko będzie na miejscu zalewamy wodą do pełna.

Następnie musimy posadzić rośliny. W przypadku żywych roślin należy je zakopać wśród żwirku. Te plastikowe musimy przykryć grubsza warstwa kamieni, gdyż mogą wypływać na powierzchnię. Po tym etapie możemy bezpiecznie podłączyć wszystkie urządzenia do prądu. Zakładamy pokrywę i czekamy. Woda powinna filtrować się około tygodnia, do 10 dni.
W przypadku, gdy zdecydujemy się na hodowlę krewetek, to woda powinna się filtrować 3 tygodnie.

akwarium

Ostatnią fazą jest kupowanie rybek. Gdy zdecydujemy się na dane gatunki, warto zapytać sprzedawcę o najlepszy pokarm dla nich. Jednym gatunkom wystarczy sam suchy pokarm, inne potrzebują ochotki, czyli zamrożonych larw. Ten drugi pokarm jest dla ryb drapieżnych. Po zakupie ryb bardzo ważnym jest wpuszczane ich do akwarium.

Nie możemy ich po prostu przelać z woreczka do akwarium, bo dostaną szoku termicznego. Najlepsza metoda to położyć woreczek z rybkami na powierzchni, i poczekać aż temperatura się wyrówna. Później możemy naciąć woreczek i dolać trochę wody z akwarium. Po kilku minutach możemy śmiało wpuścić ryby do ich nowego lokum.

Do akwarium 25 litrów poleca kupić 1 glonojada, 2 kiryski, 5 rybek ozdobnych np. gupików pawie oczko. Będą ładnie wyglądały. Nie przesadzaj z ilością, gdyż jeśli będziesz miał za dużo ryb w małym akwarium to mogą one rosnąć nieprawidłowo, i szybciej umierać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here