Jak parzyć zieloną herbatę

0
1490
różne herbaty

Herbata towarzyszy ludziom od lat. Jest najpopularniejszym napojem spożywanym w domach na całym świecie. Pochodzi ona z Chin, a do Polski przywędrowała z Francji. Zanim zyskała ona popularność, na świecie była znana jako wyłącznie środek leczniczy sprzedawany w aptekach. Wyróżniamy wiele rodzajów herbat, a każdą z nich podajemy na wiele sposobów. Czas parzenia herbat również nie jest bez znaczenia. W zależności od długości zaparzania, herbacie zmienia się smak oraz jej właściwości.

Herbaty ziołowe

W zależności od składnika mają zdrowotny wpływ na nasz organizm. Herbata ziołowa jest najczęściej mieszanką wysuszonych ziół. Choć nie zawsze są dobre w smaku, to ich właściwości bardzo duże.
Do najpopularniejszych herbat ziołowych należy rumianek. Ma on działanie rozkurczowe, przeciwbólowe oraz przeciwbakteryjne. Dodatkowo pobudza trawienie, działa moczopędnie i pomaga w dolegliwościach związanych z wątrobą.

Drugim ziołem często popijanym w domach, jest mięta pieprzowa. Zawiera ona olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, mentol, witaminę C oraz A. Jej działanie jest głównie rozgrzewające oraz żółciopędne. Poprawia ona również pracę żołądka i zwiększa apetyt.
Niezwykle cennym ziołem uspakajającym jest melisa lekarska. Jest zalecana w nerwicach, bezsenności oraz nadpobudliwości nerwowej. Po za tym melisa ma właściwości rozkurczowe.

Jeśli jesteśmy przeziębieni warto sięgnąć po napar z lipy. Posiada on mocny, miodowy zapach oraz właściwości napotne i przeciwgorączkowe. Pomocny bardzo przy rozwijających się infekcjach, anginach. chorobach nerek oraz pęcherza.
Przy niedokrwistości powinniśmy pić pokrzywę, posiada cenne właściwości krwiotwórcze oraz moczopędne. Najbardziej wartościowe są młode pokrzywy.

Herbaty kolorowe

Kolor herbaty zależy przede wszystkim od sposobów obróbki jej liści. Niektórym wystarczy suszenie, inne wymagają suszenia i fermentacji. Ważny jest również czas w którym liście zostaną zebrane. W zależności od tych czynników otrzymujemy różne rodzaje herbaty.
Pierwszą z nich jest herbata biała. Zyskuje ona już w naszym kraju popularność, ale jeszcze nie doścignęła czarnej i zielonej herbaty. Biała herbata jest najdelikatniejsza ze wszystkich, ma jasny słomkowy kolor i bardzo subtelny smak.

jak parzyć zieloną herbatę

Napar z niej wykonywany jest z jeszcze nierozwiniętych pąków oraz bardzo młodych liści. Liście jej suszu są bardzo przyjemne w dotyku, swoją miękkością przypominają puch. Białą herbatę inaczej nazywamy eliksirem młodości. Posiada ona antyoksydanty, które chronią nas przed wolnymi rodnikami. Działa ona również przeciwnowotworowo oraz chroni skórę przed utratą kolagenu.

Bardziej popularną herbata od białej, jest herbata zielona

Posiada ona dużo właściwości m.in. przeciwdziała nowotworom i wspomaga odchudzanie. Posiada delikatny smak i jako jedyna z herbat nie jest poddana procesowi fermentacji. Jak parzyć zieloną herbatę? Zieloną herbatę parzymy ok. 2-3 minuty w temperaturze 70-80 stopni Celsjusza.

Pamiętajmy, że czas parzenia zielonej herbaty wpływa na jej właściwości. Między innymi czas w jakim powstaje napar wpływa na to czy będzie ona działać uspokajająco czy pobudzająco. Zielone herbaty kupimy również z dodatkami. Do najpopularniejszych należą takie dodatki jak : mięta, melisa, cytryna czy opuncja. Krajem, który przoduje w parzeniu herbaty zielonej jest Japonia. Mają nawet swój narodowy przysmak o nazwie matcha składający się ze sproszkowanej zielonej herbaty. w Japonii zioło to znajdziemy również w lodach.

Jeśli się odchudzamy, dobry wyborem będzie herbata czerwona. Pomaga ona spalać tłuszcz i przyspiesza przemianę materii. Najlepiej pić ją po posiłku. Poddawana jest takiej samej fermentacji jak herbata czarna i jest bardzo intensywna w smaku. Jej smak jest ziemisty czasami nawet pleśniowy.

zielona herbata

Wyróżniamy także herbatę turkusową tzw. oolong. Niestety pomimo swojej nazwy, nie przypomina koloru turkusowego. Jej nazwa wzięła się z delikatnego koloru jej liści. Proces jej produkcji jest bardzo rozbudowany i ma wiele etapów. Plasuje się ona pomiędzy herbatą zieloną a czarną. Produkowana jest głównie w Tajwanie i Chinach.

W Polsce najbardziej popularna jest herbata czarna, pija się ją w prawie każdym domu. W Chinach czarną herbatę nazywają czerwoną, ze względu na kolor jej liści. Możemy ją pić samodzielnie lub z wieloma dodatkami np. imbirem czy cytryną. Do najbardziej znanych herbat czarnych należ Earl Grey a jedną z jej ciekawszych odmian jest Lapsang Souhong, czyli herbata o zapachu wędzonki. Czarna herbata jest zbierana głównie w kwietniu, w krajach Azji i Afryki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here