Jak ocieplić dom

0
1793
ocieplony dom

Dobre ocieplenie domu ma ogromne znaczenie dla jego mieszkańców. Wiąże się bowiem z komfortem użytkowania budynku przez cały rok. Ocieplenie sprawi, że zimą będzie w domu ciepło, a w czasie letnich upałów chłodno. Również koszty, ponoszone za ogrzewanie w takim budynku, będą dużo niższe. Dlatego decyzja o ociepleniu domu, pomimo że wiąże się ona ze sporym wydatkiem, jest jak najbardziej słuszna.

Jak ocieplić dom?

Domy najczęściej ocieplane są wełną mineralną lub styropianem, ale wybór między tymi sposobami nie jest prosty, każdy ma bowiem zarówno zalety, jak i wady. Niektórzy właściciele domów kierują się ceną i wybierają tańszy sposób, co nie zawsze jest dobre. Trzeba bowiem pamiętać, że ocieplenie domu jest inwestycją na lata. Dlatego dobrze byłoby nieco więcej dowiedzieć się o sposobach ocieplenia oraz wynikających z nich korzyściach i możliwych trudnościach.

Metody ocieplenia domu

Wyróżnia się dwie metody ocieplenia budynku:

* Metoda lekka mokra jest bardzo powszechna. Polega ona na przyklejeniu izolacji termicznej do muru i pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym. Nazwa metody nawiązuje do konieczności użycia wody przy rozrabianiu zaprawy klejowej i tynku elewacyjnego. Ocieplenia tą metodą nie należy wykonywać przy dużym nasłonecznieniu, silnym wietrze czy opadach atmosferycznych. Dodatkowo, warto pamiętać, że naprawa ewentualnych błędów tak wykonanej termoizolacji, będzie trudna i kosztowna.

* Metoda lekka sucha, w przypadku której nie stosuje się żadnych zapraw czy klejów zawierających wodę. Do mocowania warstw izolacyjnych stosuje się plastikowe kołki, zszywki, śruby i gwoździe. Prace ociepleniowe tą metodą są prostsze i można je wykonywać bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne. Nadaje się ona do ocieplenia każdego domu. Naprawa usterek również nie sprawi większego kłopotu.

jak ocieplic dom

Jakich materiałów użyć do ocieplenia domu?

Materiały termoizolacyjne, używane najczęściej do ocieplania domów to wspomniany już wcześniej styropian lub wełna mineralna, których wytrzymałość szacuje się na 20 do 25 lat. Oczywiście można też użyć bardziej wytrzymałego materiału, jakim jest piana poliuretanowa czy płyty z aerożelu. Jednak ocieplenia z wełny czy styropianu również mają dobre parametry izolacyjne. Za ich wyborem przemawia także stosunkowo niska cena oraz możliwość samodzielnego montażu.

* Styropian jest materiałem najczęściej stosowanym do ocieplenia domów i najtańszym, chociaż jego ceny mogą wahać się w zależności od współczynnika przewodzenia ciepła. Im niższy współczynnik lambda, tym materiał cieplejszy, a cena wyższa.
Jeżeli chodzi o koszty ocieplenia ścian o powierzchni 150m kw. – za styropian zapłacić trzeba ok.17 000 do 20 000 zł, a za wełnę mineralną – 22 000 do 25 000 zł. Różnica cen wiąże się między innymi z kosztami montażu, które w przypadku płyt styropianowych są niższe.

Płyty styropianowe można zamontować za pomocą zaprawy klejowej.
– Najpierw montuje się listwę cokołową, która pomoże utrzymać poziom przy układaniu płyt i będzie stanowiła wzmocnienie dla dolnej warstwy ocieplenia.
– Następnie nanosi się zaprawę na płytę, metodą obwodowo-punktową (czyli pasmo wzdłuż krawędzi płyty oraz kilka równomiernych nałożeń masy klejowej na pozostałej jej powierzchni).
– Potem następuje przyklejenie płyty do ściany przez mocne jej dociśnięcie szeroką pacą. Ważne jest dosunięcie jej do sąsiednich płyt i szybkie usunięcie zaprawy, która ewentualnie wydostanie się poza obrys płyty (zapobiegnie to powstawaniu mostków termicznych).
Płyty w kolejnych warstwach układa się tak, jak cegły w murze. Krawędzie płyt nie powinny też pokrywać się z krawędziami otworów okiennych i drzwiowych.

dom

Płyty styropianowe można również zamontować za pomocą łączników mechanicznych. Ten sposób wykorzystuje się najczęściej w przypadku mniej wytrzymałych, starszych warstw elewacji. Wtedy może być konieczne użycie dodatkowego przymocowania płyt za pomocą kołków. Ich długość musi być dobrana indywidualnie, w zależności od grubości ocieplenia i ewentualnych warstw pod nim.

* Wełna mineralna jest najpopularniejszym, zaraz po styropianie, materiałem termoizolacyjnym. Ma ona wiele zalet, wśród których warto wymienić:
– sprężystość,
– dobrą izolacyjność cieplną,
– paroprzepuszczalność,
– dobrą izolację akustyczną,
– odporność na działanie chemikaliów oraz ognia.

Jej wady to stosunkowo duża waga, która obciąża ściany zewnętrzne oraz nasiąkliwość. Wchłanianie wody pogarsza właściwości termoizolacyjne, dlatego też zalecana jest impregnacja wełny olejem mineralnym.
Warto dodać, że wełna mineralna występuje w dwóch wariantach: wełna szklana, powstała ze stłuczki szklanej i piasku kwarcowego oraz wełna skalna, pochodząca z kruszywa kamiennego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here